Görüntüsü İlgi Çekmese de Binbir Şifa Barındırıyor

Rengi ve görüntüsü ile her ne kadar iç açıcı olmasa da kök sebzenin sunduğu şaşırtıcı faydaları öğrendikten sonra, sofranızdan eksik etmeyeceksiniz.

Görüntüsü  İlgi Çekmese de Binbir Şifa Barındırıyor

Cilt Sağlığı

Parlak ve sağlıklı bir cilt elde etmek için ihtiyacınız olan ilk şey, temiz bir iç sistemdir. İçerdiği vitamin B, çinko ve fosfor sayesinde etkili bir kan temizleyicisi olarak çalışır ve vücudumuzdaki atık maddelerin yanı sıra her türlü toksini de ortadan kaldırır. 

Cilt Lekelerini Giderir 

Siyah turp  doğal antioksidan ve cildin yaşlanmaya karşı mücadele edebilmesi  önemli olan C vitamini içerir. 

Tiroid Hormonlarını Düzenler 

Siyah turpun en başarılı olduğu konulardan biri de tiroid hormonlarındaki düzensizliklere çözüm sunmasıdır. Raphanin, tiroit hormonlarının salgılanmasını ve üretimini düzenleyen doğal bir enzimdir. Siyah turp ise Raphanin bakımından oldukça zengindir.

Sindirim Sistemini Geliştirir 
Siyah turp harika bir detoksifikasyon ajanıdır. Bu şekilde mideden toksinleri de temizler. Bu, midenin PH düzeyinin korunmasını sağlar ve aynı zamanda içerdiği zengin lif kaynağı ile sindirim sürecini kolaylaştırır. Öte yandan gelişmiş sindirime yol açan safra fonksiyonunu geliştirerek vücudun genel sindirim sistemi hızını geliştirir.

Böbrek Taşlarının Atılmasını Sağlar 

Siyah turp, böbrek ve safra kesesinde oluşabilecek taşlara karşı doğal bir çaredir. Üstelik taşlardan kaynaklanan acıyı da hafifletir ve idrarı arttırır. Siyah turpun diüretik özellikleri sayesinde idrara çıkmanız kolaylaşır ve bu şekilde böbrek ve safra kesesi taşlarınızdan kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Soğuk Algınlığı ve Öksürüğü Giderir 

Siyah turpun büyülü gücü aynı zamanda kronik soğuk algınlığı ve öksürük tedavisinde de etkilidir. Bunun için turpun suyunu sıkın biraz şeker ilave edip bekletin. Sabahları meyve suyu olarak tükettiğinizde solunum sistemi enfeksiyonları için mükemmel bir ilaç olduğunun farkına varacaksınız.

Saçınızın Yağ Dengesini Sağlar 

Siyah turp, saç derisinin aşırı kuruluğunu veya yağlanmasını tedavi etmek için de kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra çok fazla kepekten de şikayetçi iseniz bugünden itibaren siyah turpun suyu ile uygulamalara başlayın. Bu sayede saçınız ve kafa deriniz gerekli besin maddelerini sağlamış olacaktır. Öte yandan, sebum bezlerinin fazla salgılanmasından dolayı kafa derisinin yağlanmasına maruz kalıyorsanız, siyah turp içeren bir saç maskesi kullanarak sebumun salgısını kontrol edebilir ve parlak saçlara sahip olabilirsiniz.

Öksürüğü kesiyor

İçi hafif oyularak delikler açılan turbu bir bardağa aoturtun ve içine bal koyun. Bal turbun özüyle birlikte aşağıya akacaktır. Bu yöntemle elde ettiğiniz karışım öksürüğünüzü kesecek güzel bir iksir olacak.

SABAH

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2018, 10:51


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER