Fakir Hastalara Şifa Oluyor

Robotik kalp ameliyatlarının imkânı olmayan hastalara ücretsiz yapıldığı İstanbul’daki Mehmet Akif Ersoy Hastanesi, 2.5 yılda 351 robotik kalp ameliyatıyla da Avrupa birincisi

Fakir Hastalara Şifa Oluyor
İstanbul Halkalı'da 2008'de hizmete açılan ve 2014'te de Amerika'dan getirilen Da Vinci isimli robotuyla kalp ameliyatları yapılmaya başlanan Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Hastanesi, başarılarıyla dünya çapında ses getirdi. 2014 Nisan ayından itibaren yaptığı 351 robotik kalp ameliyatıyla, Avrupa'da birinci, Dünya'da ise üçüncü sıraya yükseldi. Yılda 175 ameliyata imza atan hastane, eylül ayında bin 275 kriteri yerine getirip kalite akreditasyon belgesi JCI da alarak, bu alanda Türkiye'nin tek kamu hastanesi olma özelliğini kazandı.

5 KURUŞ ALINMIYOR


Maliyeti yüksek olan robotla ameliyatların gelir düzeyi düşük vatandaşlara 5 kuruş ücret alınmadan yapıldığını belirten Başhekim Korhan Erkanlı, bugüne kadar 100'ün üzerinde ücretsiz ameliyat yapıldığını söyledi. Erkanlı, buna son örneğin Tunceli'de inşaat işçiliği yapan İrfan Kaya (32) olduğunu söyledi. Kaya, memleketinde tedavi imkânı bulamayınca İstanbul'a gelmiş ancak gittiği tüm hastanelerde yüksek fiyatlar nedeniyle ameliyat olamamıştı. İrfan Kaya, geçen hafta Doç. Erkanlı ve ekibinin yaptığı ameliyatla sağlığına kavuştu.

Sabah


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER