2018 Yılı Ramazan Ayı Ne Zaman Başlayacak? Diyanet 2018 Takvimi

Ramazan Ayı - Ramazan ayının ibadet ve arınma ayı olduğunun gözden kaçırılmaması gerektiğine işaret eden Doğru '11 ayın sultanı olarak adlandırılan

2018 Yılı Ramazan Ayı Ne Zaman Başlayacak? Diyanet 2018 Takvimi

Ramazan ayı 11 ayın sultanıdır. Ümmet-i Muhammed'in ayıdır. Gündüzleri oruçla, geceleri teravih namazlarıyla ihya edilir.Ramazân-ı Şerîf 29 yada 30 gün boyunca gündüzleri oruç tutulur, geceleri teravih namazı kılınır. Ramazan Ayında mutlaka bir hatim yapmalıdır. Ramazan ayının evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu da cehennemden azattır.11 Ayın sultanı Ramazan Ayı sadece oruç ayı olarak değerlendirilmemelidir. Mübarek Ramazan ayında tutulan orucun yanında yapılacak diğer ibadetler tutulan orucun feyzini daha da arttıracaktır. Ramazan Ayı aslında haramdan daha çok helalden uzak durma ayıdır da denilebilir. Çünkü Müslüman haramdan her daim uzak durmalıdır. Ramazan Ayında da haramla birilikte helalden de uzak durarak nefsini terbiye etmektedir. 

2018 Yılı Ramazan Ayı 16 Mayıs 2018 Çarşamba günü başlayacak. 2018 Yılı Kadir Gecesi 10 Haziran 2018 tarihine denk gelmektedir. 2018 Yılı Arefe Günü ise 14 Haziran 2018 Perşembe Günü'ne denk gelmektedir.

İşte Ramazan Ayı'nda yapılması gereken ibadetler: Mübârek Ramazân-ı Şerîf ayı, 11 ayın sultanıdır. Ümmet-i Muhammed’in ayı olan Ramazan'da gündüzleri oruçla, geceleri terâvih namazlarıyla değerlendirilir.Bu ibadetler dışında ramazan ayında yapılması önemli olan ibadetleri sizler için sıraladık.11 Ayın Sultanı olarak bilinen Ümmet-i Muhammed'in ayı olan Ramazan Ayı, müslümanlar için oldukça önemli bir aydır. Ramazan Ayı'nda nefsin sınırları zorlanır, bu ayda mümkün olduğunca haramdan uzak durulur, günah işlenmemeye gayret gösterilir. Ramazan Ayı'nı anlam ve önemine yakışır şekilde geçirmek isteyenler için bu ayda yapılması gereken ibadetleri araştırdık.

Ramazân-ı şerîfin ilk akşamı, (Şa'ban'ın son gününü Ramazan'ın ilk gününe bağlayan gece) akşamla yatsı arasında 2 rek'at teşekkür namazı kılınır. "Yâ Rabbî, Ramazân-ı şerîf ile müşerref kıldığın için" denilir ve namaza durulur.

Fâtiha-i şerîfeden sonra birinci rek'atte 1 "İnnâ a'taynâkel-kevser...", ikinci rek'atte 1 İhlâs-ı şerîf okunur.

Namazdan sonra; 70 İstiğfâr-ı şerîf, 70 Salevât-ı şerîfe (Salât-ı Münciye okumak efdaldir) okunup dua yapılır.

Birinci 10 gün içinde mümkünse tesbih namazı kılınır ve Hatm-i Enbiyâ yapılır.

İkinci 10 gün içinde mümkünse yine tesbih namazı kılınır ve Hatm-i Enbiyâ yapılır.Üçüncü 10 gün içinde tevbe-istiğfar, Hatm-i Enbiyâ ve 7 salât-ü selâm'dan sonra mümkünse Hatm-i İstiğfâr yapılıp, yani 1001 defa:

اَسْتَغْفِرُ اللهَ الْعَظِيمَ وَاَتُوبُ اِلَيْكَ

"Estağfirullâhe'l-azıym. Ve etûbü ileyk" denilip, bittikten sonra 7 ilâ 70 salat-ü selâm okunur ve duâ yapılır.

İftara yakın:

اَللَّهُمَّ يَا وَاسِعَ الْمَغْفِرَةِ اغْفِرْ لِى

"Allâhümme yâ vâsial-mağfiratiğfirlî", iftar esnâsında da:

اَللَّهُمَّ لَكَ صُمْتُ وَبِكَ آمَنْتُ وَعَلَيْكَ تَوَكَّلْتُ وَعَلَى رِزْقِكَ اَفْطَرْتُ وَصَوْمَ غَدٍ نَوَيْتُ

"Allâhümme leke sumtü ve bike âmentü ve aleyke tevekkeltü ve alâ rızkıke eftartü ve savme ğadin neveytü" duâsı okunur.

Ramazanda sadaka-i fıtır veremeyen müslümanlar, arefe günü 2 rek'at namaz kılarak, Allâh'a ilticâ ederler. Zamm-ı sûre olarak ne istenirse o okunur.

 YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER