ENSARİOĞLU’NDAN SERT ELEŞTİRİ ‘DİYARBAKIR SAĞLIĞI KOMADA!’

Diyarbakır’da sağlık sektörünün liyakatsiz kişilerin elinde olduğunu belirten Diyarbakır Sağlık-Sen Şubesi Başkanı Nurhak Ensarioğlu, pre ex (ölüm öncesi) durumda olduğunu söyledi.

ENSARİOĞLU’NDAN SERT ELEŞTİRİ ‘DİYARBAKIR SAĞLIĞI KOMADA!’

Diyarbakır Sağlık-Sen Diyarbakır Şubesi Başkanı Nurhak Ensarioğlu, Diyarbakır’da sağlık ve sağlık çalışanlarının sorunlarına ilişkin basın açıklaması yaptı. Diyarbakır Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi önünde yapılan açıklamada sağlık ve sağlık çalışanlarının sorunlarını dile getiren Sağlık-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Ensarioğlu, “Sağlık hizmetleri yurt genelinde çok iyi iken yerelde bu durum hiçte öyle iyi görünmemektedir. İlimizde SAĞLIK sistemi pre ex durumundadır.” dedi.

Sağlık çalışanlarıyla her gün bir araya gelerek sağlık sorunlarına ilişkin istişarelerde bulunduklarını aktaran Sağlık-Sen Diyarbakır Şube Başkanı, “Görüyoruz ki gerek çalışanlarımız gerekse hizmet alan vatandaşımız bu sağlıksız gidişattan olumsuz etkilenmektedir.” ifadelerini kullandı.

YÖNETİCİLERİ ELEŞTİRDİ

Sağlık sorunlarını, döner sermaye adaletsizliği, ehliyet ve liyakatten yoksun yöneticiler, sağlıkta mobbing ve sağlıkta şiddet başlıkları altında toplayan Nurhak Ensarioğlu, şöyle konuştu: “Döner sermaye bütçesi, sağlık çalışanlarının emeğinin karşılığını vermekte kullanılacağı yerde, liyakatsiz yöneticiler tarafından sağlık alanında, sağlıksız planlamalar yapıldığı için sağlık çalışanlarımıza emeklerinin ve alın terlerinin karşılığı olan döner sermaye performans ödemesi yapılamamaktadır. Bu gün Döner sermaye ödemelerindeki adaletsizlik öyle bir noktaya gelmiştir ki, bütün bir ay izinli olan sağlık personeli ile tüm ay boyunca çalışan sağlık personeli arasında döner sermaye ödemelerinde hiçbir fark kalmamıştır. Ne acıdır ki her iki sağlık çalışanına da döner sermaye performans ödemesi yapılamayacak bir duruma gelinmiştir. Buda iş barışını bozmaktadır ve mevcutta görev alan yöneticiler bu duruma çözüm üretmede yetersiz kalmaktadır. Durum her geçen gün daha da kötüye gitmektedir. Bilinmelidir ki kamu sağlık tesislerinin hayatını devam ettirebilmeleri ve sağlık sisteminin finansal devamlılığı için sağlıklı planlama yapabilecek liyakatli yöneticilere ihtiyaç vardır. Yetkili sendika olarak sağlık çalışanlarımızın hakkının takipçisiyiz ve bu durum çözülünceye kadarda takipçisi olmaya devam edeceğiz.”

‘DİYARBAKIR’DA HATALI YÖNETİCİ ATAMALARI YAPILDI’

Bir yıl önce sağlık sisteminde değişikliğe gidilerek Halk Sağlığı Kurumu ile Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliğinin Sağlık Müdürlüğü bünyesinde toplatıldığını hatırlatan Ensarioğlu, “Nitekim yapılan bu yenilik Tüm ülke genelinde çok profesyonel bir şekilde işletilirken, Diyarbakır ilinde yapılan hatalı yönetici atamalarıyla bu proje sekteye uğramıştır. Yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde; yeni sistemle atanmış olunan yöneticilerin ehliyet ve liyakat hususunda noksan oldukları, bu durumdan kaynaklı olarak birçok kurumumuzda yönetimsel boşluklar oluştuğu ve bu yönetimsel boşluklardan kaynaklı olarak birçok kurumun ciddi zarar gördüğü ve bu zararların kuruma başvuru yapan hastaları ve çalışanları olumsuz etkilediği gözlenmiştir.” diye konuştu.

‘SAĞLIKÇILAR LİYAKATSİZ YÖNETİCİLERİN MOBBİNGİNE UĞRUYOR’

Birçok sağlık çalışanının “liyakatsiz” yöneticilerin mobbingine uğradığını anlatan Ensarioğlu, “Özellikle yerelde kurumlarımızda çalışanlarımızdan almış olduğumuz geri bildirimlerde birçok çalışanımızın liyakatsiz yöneticiler tarafından mobbinge maruz bırakıldığı ve ehil personellerin küstürüldüğü bu tutum ve davranışların sonucunda çalışma barışının bozulduğu tespitlerimiz arasındadır. Yetkili sendika olarak bu bezdiri ve sosyal kabadayılığın yaklaşımının karşısında olup mazlum ve mağdurun sesi olarak her zaman hesap soracağız.” şeklinde konuştu.

‘SAĞLIKTA ŞİDDETİN HER TÜRLÜSÜNE KARŞIYIZ’

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarına da değinen Ensarioğlu, “Sağlık Çalışanlarına yönelik şiddet olaylarında, hayatını kaybeden, tehdit edilen veya şiddete maruz kalan sağlık çalışanlarının Bu gidişatına bir’ dur’ denmesini ve ciddi tedbirler alınmasını istiyoruz Bizler Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası olarak Sağlıkta şiddetin her türlüsüne karşıyız.” ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI’NA MÜDAHALE ÇAĞRISI

Ensarioğlu, “Sayın Sağlık Bakanımıza, Sayın Cumhurbaşkanımıza, ilimizde sağlıktaki bu kötü gidişata biran evvel müdahale edilmesi için çağrıda bulunuyoruz.” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Kaynak://www.guneydoguguncel.com/ensarioglundan-saglik-yoneticilerine-sert-elestiriler/YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER