Pürüzsüz bir cilt için kahve maskesi

Pürüzsüz bir cilt için Kahve maskesi son dönemlerin en popüler doğal bakım yöntemlerinden biri.

Pürüzsüz bir cilt için kahve maskesi

Kahve maskesinin cilt üzerindeki etkileri:

Kahve, içindeki bol miktarda kafein ve telvesinin yapısı sayesinde ev yapımı maske tariflerinde sıkça başrolü kapan maddelerden. İçtiğimizde vücudumuzda olumlu etki yarattığını bildiğimiz bu enerjik içecek, cilde harici olarak uygulandığında da oldukça yararlı. Cilde dikkatli bir şekide sürüldüğünde kan dolaşımını hızlandırdığından, göz altı morlukları ve şişlikleri konusunda önemli ölçüde değişiklik yaratabiliyor mesela. Ancak göz altı öyle her malzemenin uygulanabileceği bir bölge olmadığından bu konuda dikkatli olmak, mümkünse uzman birinden destek almak gerekiyor.

Bunun dışında telvesinden aldığı destek sayesinde kahve, gözeneklerin açılmasına, cildin kirlerden arınmasına da destek oluyor. Hatta en çok bu özelliği sayesinde maske tariflerinde sık sık kendine yer buluyor. Gözenekleri kirlerden arındıran kahve, ayrıca gözeneklerin sıkışmasında da etkili oluyor.

Kahve, aynı zamanda cildin canlı, ışıl ışıl gözükmesine de yardım ediyor. Oluşabilecek kırışıklıkları olabildiğince engellerken kızarıklıklarında hızla geçmesine destek olmayı ihmal etmiyor.

Yani kahve, sadece içtiğinizde size enerji vermekle kalmıyor, cildinize sürdüğünüzde de size destek vermeye devam ediyor. Öyle ki çöp olarak anılan telvesi bile tek başına birçok işe yarayabiliyor.

Kolay uygulanması ve etkili bir yöntem olması nedeniyle güzelliğine önem veren kadınlar kahve maskesini tercih ediyor.

Kahve maskesi, en çok doğal peeling olarak bilinen bir yöntem. Cildi ölü derilerden arındırıp temizliyor. Cildin canlı ve parlak bir görünüm kazanmasını sağlıyor. Düzenli kullanımda bir süre sonra, gözeneklerin kapandığı siyah noktaların kaybolduğu görülüyor. Aynı zamanda cildi sıkılaştırıcı bir özelliği de bulunan kahve maskesi, bu özelliğiyle de cilt kırışıklıklarını önlüyor.

Cilt türlerine göre kahve maskesi tarifleri:

Öncelikle eğer yüzünüzde aşırı yağlılık ya da aşırı kuruluk gibi şikayetleriniz yoksa sade bir Türk kahvesi hazırlayıp içinde çok az kahve ve bolca telve olacak şekilde bırakıp yüzünüze doğrudan uygulayabilirsiniz. Başka bir malzeme kullanmadan hızlıca uygulayabileceğiniz bu yöntem tahmin edeceğiniz gibi en pratik olanı.

Ancak yüzünüzün fazla kuru olduğunu düşünüyorsanız yaklaşık 1 yemek kaşığı kadar kahve telvesine 1 tatlı kaşığını geçmeyecek kadar zeytinyağı ekleyebilir ve karışımı bu şekilde cildinize sürebilirsiniz. Sürerken dairesel hareketlerle sürmeyi ve telvenin o pütürlü yapısının cildinize zarar vermemesi için yavaş yavaş uygulamayı unutmayın.

Aynı şekilde kuru ciltli olanlar bu uygulamayı zeytinyağı yerine 1 tatlı kaşığı yoğurt ya da bal kullanarak da uygulayabilir.

Yağlı ciltlere gelirsek, yağlı ciltler için uygun olabilecek kahve maskesinin tarifi şöyle: 1 tatlı kaşığı kahve telvesi, 1 tatlı kaşığı taze sıkılmış limon suyu ve 1 yemek kaşığı yoğurt güzelce karıştırılır ve yine dairsel hareketlerle yüze hafifçe uygulanır.

Bu maskelerin her birini uygularken dikkat edilmesi gereken noktalara gelince: Öncelikle, telve sert uygulandığında cildi çizebileceği için kahve maskesini uygularken zarif davranmayı, maske karışımını parmak uçlarınızla cildinize yedirmeyi ve dairesel hareketlerle uygulamayı unutmamalısınız.

Bu uygulamayı yaptıktan sonra maskeyi en az 10 dakika cildinizde bekletmeye, maskeyi ılık suyla güzelce duruladıktan sonra cildinize nemlendirici sürmeye ve haftada 1 kereden fazla yapmamaya da özen göstermelisiniz.

Önemli bir not: Bu kahve maskesi tariflerinin her biri yüz bölgesi için olduğundan eğer cildinizin farklı bölgelerine bu uygulamayı yapacaksanız, uygulayacağınız alanın büyüklüğüne göre malzemeleri aynı oranda artırabilirsiniz. Kuru ciltler için kahve maskesi:

1 tatlı kaşığı kahve telvesi

1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağı

Malzemeler karıştırılıp göz altları hariç bütün yüze sürülür. 15-20 dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkanır. Aynı tarif zeytinyağı yerine bal kullanılarak da uygulanabilir. Kuru ciltler için haftada 2 defa uygulamak yeterlidir. Bir hafta sonunda, cildin nemlendiği ve canlı bir görünüme kavuştuğu fark edilecektir.

Yağlı ciltler için kahve maskesi:

1 tatlı kaşığı kahve telvesi

1 tatlı kaşığı limon suyu

1 yemek kaşığı yoğurt

1 yemek kaşığı süt

Bütün malzeme karıştırılır ve cilde sürülür. Maske tamamen kuruyana kadar beklenir. Soyularak çıkarılır ve ılık suyla yüz yıkanır. Cildin gözeneklerini sıkılaştırıp doğal bir parlaklık kazanmasına yardımcı olur.

Siyah noktalar için kahve maskesi:

2 tatlı kaşığı kahve telvesi

2 tatlı kaşığı zeytinyağı

2 tatlı kaşığı maden suyu

Malzemeleri karıştırıp ovalayarak cildinize sürün. Bir süre bekletip yıkayarak cildinizi arındırın.

Doğal peeling için kahve maskesi:

Cildi derinlemesine temizlemek ve zararlı maddelerden arındırmak için, kahve telvesini doğrudan cildinize uygulayabilirsiniz. Eğer kuru bir cilde sahipseniz birkaç damla zeytinyağı ilave etmeniz önerilir. Telveyi parmağınızla bütün yüzünüze sürün ve 5 dakika kadar bekletin. Özellikle soluk bir cilt renginiz varsa, cildinizin canlandığını fark edeceksiniz. Peeling uygulamasını haftada 2-3 defa yapabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2018, 08:29

Adem

AdemYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER