Kenevir Yağı Ve Mucizevi Faydaları

Kenevir tohumlarından elde edilen kenevir yağı sağlık açısından birçok faydası bulunuyor. Kenevir yağının ciltten saça kadar tercih edilme sebebi

Kenevir Yağı Ve Mucizevi Faydaları

Kenevir Yağı Mucizesi:

Kenevir yağının kullanım alanlarından biri kanser ile savaştır. İçinde yer alan omega 3 yağı ve ve GLA yağ asidi gibi maddeler ile kansere karşı yoğun bir şekilde koruma sağlayabilmekte olan bu ürünler özellikle şu an kanser tedavisinde kullanılmakta olan birçok ilacın üretilmesinde de kullanılmaktadır. Beyin kanseri, akciğer kanseri ve meme kanserine karşı çok faydalı sonuçlar verdiği belirlenen bu bitki ile elde edilen yağlar artık birçok hastanın tedavisinde düzenli olarak kullanılmaktadır. Özellike akciğer kanserinde tümörünü büyüme ve yayılma hızını ciddi bir şekilde yavaşlattığı yapılan birçok araştırma ile belirlenmiştir. Bunun yanında doğru ve düzenli kullanımlar ile eklem ağrılarına da çok iyi geldiği belirlenmiş olan kenevir yağı içeriğindeki maddelerin etkileri ile ağrı olan bölgedeki rahatsızlıklarını ciddi bir şekilde azaltabilmektedir. Bu sebeple birçok ağrı kreminin içeriğinde mutlaka kenevir bitkisinin parçaları kullanılmaktadır. Bilindiği gibi kilo vermek kimi zaman insanlar için çok ciddi bir sorun haline gelebilmektedir. Bu konuda da insanlara ciddi bir şekilde faydalar sağladığı belirlenmiş olan kenevir yağı doğru bir kullanım ile insanların iştahlarını kapatmakta ve şeker isteğini tamamen ortadan kaldırmaktadır. Bu da insanların hem daha sağlıklı kilo vermelerine hem de daha kısa zamanda içinde zayıflamalarına yardımcı olabilmektedir

Kenevir Otu

Kabızlık sorunları olan kişilere de her zaman kenevir yağlarından faydalanmalarını öneren uzmanlar bu konuda kendilerinden yardım isteyen kişilere gerekli tüm bilgileri hızlı bir şekilde vermektedirler. Herhangi bir yan etkisi olmayan bu ürünler mutlaka doğru ve zamanında kullanılmalıdır. Ancka bu şekilde fayda sağlayacağını bilen insanlar kenevir yağının faydalarının saymakla bitmeyeceğini belirtmektedirler. Genellikle temin edilmesi ve bulunması kolay olan bu ürünler özellikle güvenilir firmaların veya kişilerin üretimi ile temin edilmelidir. Özellikle günümüzde sahte üreticilerin insanları kandırmak veya kendileri için çıkar sağlamak amacı ile ürettikleri riskli ürünlerden uzak durmak için kesinlikle bilinçli bir şekilde adım atmak gerekmektedir. Kalp damar sağlığı için çok önemli olan omega 3 ve omega 6 bakımından da son derece zengin olan kenevir yağı çeşitleri bu sayede kalp hastaları içinde önemli bir alternatif olarak kabul edilmektedir. İsteyen herkesin kolay ve hızlı bir şekilde temin edebildiği bu ürünler özellikle kısa zaman içinde istenen sonucu verdikleri için güven içinde kullanılabilmektedir. Özellikle çok eski zamanlarda modern tıp kavranmının olmadığı dönemlerde çok sık bir şekilde kullanıldığı o dönemlerden kalan kaynaklarda da görülebilmekte olan kenevir bitkisi doğanın insanlara verdiği bir şifa deposudur. İyi kolestrolü yükseltip kötü kolestrolü düşürmesinin yanında kan basıncını düşürmesi sayesinde de her zaman kalp dostu bir üründür.

Kenevir Otu Nasıl Kullanılır?

Bu sebeple kenevir bitkisi her zaman için insanların hayatında çok önemli bir yere sahip olmuştur. İçeriğinde bulunan linoleik asit maddesi sayesinde ciltte oluşan kırışıklıkları ve erken yaşlanma belirtilerini de net bir şekilde yok eden bu bitkiden elde edilmekte olan kenevir yağları sağlıklı bir yaşam için kimyasal ilaçları değil doğanın saf ürünlerini kullanmak isteyen kişiler için muhteşem seçimlerdir. İnsan sağlığı için çok önemli olan magnezyum, potasyum, kalsiyum, çinko, demir ve fosfor gibi maddeleri de içeriğinde bulundurması sebebi ile son yıllarda tıp dünyasının gözdesi haline gelmiş olan bu muhteşem bitki genellikle toplum içinde kötü bir amaçla yetiştiriliyor gibi bilinse bile aslında doğru kullanım amacı ile çok faydalı olduğu yapılan araştırmalardan sonra daha da iyi anlaşılmıştır. Bayanların yoğun bir şekilde rahatsızlık yaşadıkları bir dönem olan menopoz dönemi özellike hormonal dengenin bozulması sebebi ile çok zorlu geçmektedir. Ancak bu dönemde kenevir yağı kullanan bayanlar için menopoz rahatsızlıkları minimum düzeye inmekte ve çekilen sıkıntılar azalmaktadır. Bu sebeple bayanların bu dönemde kullanabilmeleri için kenevir bitkisinden üretilmiş olan birçok ilaç veya benzeri ürün bulunmaktadır. Bu bitki hakkında yapılan birçok araştırma aslında insanların uzun uğraşlar ile elde edebildikleri sonuçları sadece kenevir yağı kullanarak elde edebileceklerini de ortaya koymaktadır. Kenevir Otu Hangi Amaçla Kullanılır? Bu sebeple bu ürünü kullanan kişilerin sayıları her geçen artmaya devam etmektedir. Sayıları çok fazla olan vejetaryan kişiler de ciddi anlamda omega yağı veya farklı maddelerin eksikliği görülebilmektedir. Bu durumda kenevir yağı kullanan kişiler kaybettikleri veya eksikliğini yaşadıkları bu maddeleri kenevir sayesinde alarak dengeyi kurabilmektedirler. Tüm bu faydalarının yanında aynı zamanda saç bakımı konusunda da çok ciddi etkileri olan bu özel ürün özellikle kurumuş ve matlaşmış saç tellerini canlandırarak çok daha göz alıcı bir görünüm kazandırabilmektedir. Bu sebeple son zamanlarda kenevir yağı ürünlerinin sayıları hızla artmaktadır. Şampuan, sabuni krem veya losyonların içinde sıklıkla kullanılmakta olan kenevir yağları artık insan sağlığına olan etkileri sebebi ile çok daha fazla ilgi görüp daha geniş alanlarda yetiştirilmektedir. Yavaş yetişen ve bakımı zor bir bitki olan kenevir özellikle insan bedeninin ihtiyacı olan birçok maddeye sahip olduğu için kesinlikle günümüz tıp dünyasında da birçok alanda kullanılmaya başlanmıştır. Antioksidan görevi görmesi, psikolojik anlamda rahatlık hissi vermesi, sinir sisteminiz koruması, kanın pıhtılaşmasını engellemesi veya varis oluşumunu engelleme görevi görebilmesi de bu ürünün sağlıpa olan diğer faydalarıdır. Kenevir yağının temin edilmesi kolay olmasından dolayı uzmanlar bu ürünü herkesin yaşadıkları sorunların çözümü için kullanabileceğini belirtmektedirler.

Kenevir yağının sağlığa ne gibi faydaları var?

Kenevir yağı nedir?

Kenevir bitkisinin tohumları yüksek ısıya maruz kalmadan sıkılmasıyla elde edilen yağdır. Gıdaların hazırlanmasında ve pişirilmesinde kullanılabilir. Sağlık için zararlı olan doymuş yağları az miktarda içerir ve besin değeri yüksektir.

Kenevir yağı faydaları nelerdir?

Kenevir yağının sağlığa birçok faydası vardır. Kenevir yağının faydalarından bazıları şunlardır;

Kansere karşı korur

Kenevir yağı içeriğindeki omega-3 ve GLA yağ asidi sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek beyin kanseri, akciğer kanseri ve meme kanserine karşı iyi gelir. Kenevir yağı özellikle akciğer kanserinde kanserin büyümesini yavaşlatır.

Kalp sağlığını korur

Kenevir yağı kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü yükseltir. Kalp sağlığını olumsuz yönde etkileyen rahatsızlıkları yok eder ve kan basıncını düşürür.

Mineral madde içerir

Kenevir yağı, potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko, demir ve fosfor gibi birçok mineral maddeye sahiptir.

Hormonları dengeler

Kenevir yağı hormonların dengelenmesi sağlar. Özellikle menopoz dönemindeki kadınlara fayda sağlayarak menopoz dönemi sağlığını destekler.

Yağ asidi ve protein içerir

Kenevir yağı omega-3 ve omega-6 kaynağı olduğu için kalp ve damar sağlığını korur. Omega-6 yağ asidi olan GLA açısından da zengindir.Eklem ağrılarına iyi gelir

Kenevir yağı romatoid artrit ve çeşitli eklem ağrılarına fayda sağlar.

Kilo vermenizi sağlar

Kenevir yağının iştah kapatma özelliği vardır. Kenevir yağı şeker isteğini bastırır ve daha uzun süre tok kalmanızı sağlar, bu sayede zayıflamanıza destek olur.

Saç kuruluğunu önler

Kenevir yağı saçları nemlendirerek parlaklık verir.

Kabızlığa iyi gelir

Kenevir yağının içeriğindeki çözünür lif sayesinde sindirim sistemini rahatlar. Kenevir yağı bağırsaklardaki probiyotik bakterileri besler ve bağışıklık sistemini güçlendirerek kabızlığı giderir.

Yaşlanma karşıtıdır

Kenevir yağı içeriğindeki linoleik asit sayesinde yaşlanmayı geciktirir ve erken yaşlanma belirtilerinin önüne geçer.

Besin kaynağıdır

Kenevir yağı içeriğindeki omega yağ asitleri vücutta denge sağlar. Özellikle et yemeyen vejetaryenler için oldukça besleyicidir.

Cilde yararı var mı?

Kenevir yağı içerdiği omega-6 yağ asidi olan gama linoleik asit cilt sağlığı için önemlidir. Kenevir yağı sivilceli ciltlerde cildin nemlendirir, saç ve tırnakları besler ve egzamalı cilde iyi gelir. Dermatite bağlı cilt kuruluğu ve kaşıntısında 20 haftalık uygulama sonucunda fayda gösterir.

Kenevir yağının diğer yağlardan farkı nedir?

Adet öncesi gerginliği azaltır.

İltihap giderici faydaları vardır.

Güneş ışığının zararlarını azaltır.

Bol miktarda E vitaminine sahiptir.

Kalsiyum emilimi için gerekli D vitaminini içeren tek yağdır.

Kenevir yağı nasıl kullanılır?

Kenevir yağı sanayi, gıda ve alternatif tıpta kullanılan bir yağ türüdür. Her alanda yaygın ve faydalı olan bu yağı mutfağımızdan eksik etmemeliyiz. Kenevir yağı 71 derece üzerindeki sıcaklıkta lezzetini ve kalitesini kaybeder. Bu yüzden kızartmalarda kullanılmamalıdır. Sebzeler ve salatalarda kullanılması faydalıdır. Günlük tüketim miktarı 1-2 tatlı kaşığı olmalıdır.

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2018, 11:37

Adem

AdemYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER