Cilt bakımı ve Kırışıklıklara evde, doğal yöntemlerle çözüm

Cilt bakımı ve Kırışıklıklara evde, doğal yöntemlerle çözüm

Beslenme, yaşam koşulları ve yaşın da ilerlemesiyle cilt hücrelerinin yenilenmesi yavaşlar, cilt esnekliğini kaybeder. Yenilenmenin yavaşlamasıyla birlikte de, cildin katlandığı bölgelerde kalıcı çizgiler oluşur.

https://imgrosetta.mynet.com/file/2492698/640xauto.jpg

Ancak her ne kadar yaşlanmanın önüne geçmek mümkün olmasa da, yaşlanma belirtisi olarak görülen çizgi ve kırışıklıkları önlemenin, en azından yavaşlatmanın imkanı var.

Kırışıklık giderici doğal maske tarifleri yüzdeki kırışıklıkların yanı sıra boyun kısmında ve ellerdeki kırışıklıklar içinde uygulanabilir. Yaşlanma belirtisi olan kırışıklıklar ile savaşmak için estetik işlemlere veya pahalı kozmetik ürünlere para vermeye gerek yok.

Sizde evinizde hazırlayacağınız kırışıklık giderici doğal maskelersayesinde bu problemden kısa sürede kurtulabilir yaşlanma etkilerini en aza indirebilirsiniz.

Kırışıklık Giderici Doğal Maske Tarifleri

Elma ve Süt Maskesi

Kırışıklıklar için en etkili maskelerden biridir ve ayrıca uygulayan kişinin 7 yaş gençleşmesini sağlar.

 • Elma
 • Süt kaymağı (1 yemek kaşığı)
 • Su (2 yemek kaşığı)

Yapılışı: Orta büyüklükteki bir elmayı cam kaseye rendeleyin, ardından su ile kaymağı karıştırıp kaynatın, kaynayan karışımın içine rendelediğiniz elmayı da ilave ederek 1 dakika daha ocakta bekletin. Süre sonunda ocağı kapatın ve hazırladığınız kırışık giderici doğal maskenin soğumasını bekleyin.

Uygulanışı: Soğuyan maskeyi parmaklarınızla masaj yaparak kırışık olan bölgelere (yüz, boyun veya eller) iyice yedirin. Maske yüzünüzdeyken mimikleri fazla hareket ettirmeden 1 saat kadar bekleyin ve ardından ılık veya soğuk su ile yüzünüzü yıkayın. Kırışıklık giderici doğal maskeyi haftada bir defa uyguladığınızda 6 ay içerisinde 5-7 yaş genç bir görünüme kavuşacaksınız

Etkisi: Elmanın besleyici ve süt kaymağının yenileyici etkisi kırışıklık tedavisi için kullanılır. Aksatılmadan her hafta uygulanması sonucu cildin pürüzsüz görünmesini ve daha gergin olmasını sağlar. Maske 8 hafta boyunca aksatılmadan uygulandığında cildi 3-4 yıl, 6 ay kullanımı sonucu ise cildi en az 5 yıl gençleştirir.

Salatalık ve Süt Maskesi

Bu maske kırışıkların olduğu tüm bölgelere; Yüzün tamamına, göz çevresine, alın bölgesine, boyun kısmına, dekolte bölgesine veya ellere uygulanabilir.

 • Süt (Yarım çay bardağı)
 • Salatalık (orta boy)

Hazırlanışı: Salatalığın suyu çıkarılır ve süt ile karıştırılır. Hazırlanan karışım pamuk yardımıyla kırışıklıkların olduğu bölgeye sürülüp kuruması beklenir, kuruduktan sonra bir kat ve ikinci kez kuruduktan sonra bir kat daha sürülür (toplamda maskeyi 3 kez uygulamış olmanız gerekiyor). Son kat sürüldükten 10 dakika sonra bölge ılık veya soğuk su ile durulanır. Kırışıklık giderici doğal maske her hafta düzenli uygulanmalıdır, kırışıklıklar derin ise haftada 2 kez kullanılabilir.

Etkisi: Salatalık suyu kırışıklıkların açılmasında oldukça etkilidir ve süt ise cildin diri kalmasını sağlarken gerginliğini artırmasını ve salatalığın açtığı kırışıklıkların tekrar oluşmasını engellemeye yardımcı olur.

Maya maskesi:

Maya maskesi yüz bölgesinde meydana gelen kırışıklıkları azaltmada oldukça etkilidir bu yüzden maskeyi sadece, yüz, göz çevresi ve alın bölgenizde kullanın.

 • Yaş maya (1 adet)
 • Su (yarım çay bardağı)

Hazırlanışı: Suyun ılık olması gerekir, Su içerisine maya ilave edilerek kaşıkla ezilip maske kıvamına gelene kadar 5-10 dakika karıştırılır. Maske kırışıklıkların bulunduğu bölgeye uygulanarak yarım saat bekletilip süre sonunda ılık su ile yıkanarak çıkarılır. Haftada bir kez kullanılan maske kırışıklıkları giderir, cilt rengini düzenler.

Kırışıklıkları Gidermek için Öneriler

 1. Kırışıklıkların oluşmaması için gece uykusunu düzenli olarak olmalısınız.
 2. Uyduğunuz ortam ne kadar karanlık olursa cildiniz o kadar hızlı kendini yeniler bu yüzden gece lambası veya salon ışıklarını kapatarak uyuyun.
 3. Su bir çok cilt problemi gibi kırışıklıklarında ana nedenidir, İlk olarak sabah uyandığınızda aç karnına 2 bardak su için ve günde en az 2 litre su tüketin.
 4. Cildinizi nemlendirmeyi ihmal etmeyin, cildiniz için kozmetik ürünlerden ziyade doğal temizleyici ve nemlendiricileri tercih edin.
 5. Yaz aylarında güneş koruma faktörlü kremler, güneş gözlüğü ve şapka kullanmaya özen gösterin.
 6. 35 yaş altı ve derin kırışıklıkları olmayan kişiler kırışıklık maskesi tariflerinden faydalanabilirler.
 7. 35-50 yaş arası bayanlar yukarıda yer alan tarifleri deneyebilirler.
 8. 50 yaş üstü bayanlar kırışıklık maskelerinin yanı sıra kozmetik ürünlerden veya estetik işlemlerden faydalanabilirler.

Hindistan Cevizi Yağı: %100 doğal Hindistan cevizi yağı içeren kremler ve Hindistan cevizi yağının kendisi kırışıklıkları geciktirmek için en etkili doğal yağlar arasında gösterilmektedir.Antioksidan etkisi bulunan ve cildi serbest radikallere karşı koruyan E vitamini bakımından zengin Hindistan cevizi yağı, aynı zamanda cildi derinlemesine nemlendirir ve sıkılaşmasını sağlar.


Havuç Tohumu Yağı: Cildi nemlendiren vegüneşin zararlı ışınlarına karşı koruyan havuç tohumu yağının da sıkılaştırıcı etkisi vardır. Kan dolaşımını geliştirdiği için hücrelere taşınan oksijen miktarını arttırır ve cildin yenilenme sürecine yardımcı olur. Bu yağda bulunan karotenoidler oldukça etkili antioksidanlardır ve cildi yaşlanmanın etkilerine karşı güçlendirirler.


Zeytinyağı: Cilt hücrelerini yenileyen ve cildi nemlendiren zeytinyağı güneş ışınları, hava kirliliği gibi çevresel faktörlere karşı koruma sağlar. İçerdiği A ve E vitaminleri ile hücre yapısını korur ve yaşlanmanın cilt üzerindeki etkilerini geciktirir.


Hint Yağı: Eski Mısır’dan günümüze, cilt bakımında kullanılan en eski yağlardan biri olan Hint yağı cilt tarafından hızla emilir. Bu özelliği sayesinde pek çok kozmetik kremde kullanılan Hint yağı iyi bir nemlendiricidir ve yeni kırışıklıkların oluşmasını önlemek için kullanılabilir. Hint yağını saç bakımı için de kullanabilirsiniz.

Nasıl Uygulanır?
Kırışıklıklara iyi gelen yağları yüzünüze sürmeden önce cildinizi toz, kir ve yağdan arındırmak için iyice temizleyin. Temiz bir havluyla kuruladıktan sonra 1-2 damla yağı parmak uçlarınızla masaj yaparak kırışıklıkların bulunduğu bölgelere yedirin. Cildin yağı emmesi 5-15 dakika sürer. Bu nedenle yağı sürdükten hemen sonra herhangi bir makyaj malzemesi ya da kozmetik krem kullanmayın. Göz kenarları ve gözaltları gibi ince ve hassas bölgelerde kolay emilen Hint yağını tercih edebilirsiniz.

1.) Kırışıklıklara çözüm: Süt tozu

– Süt tozu kırışıklıklar için kullanılan en etkili çözümdür. Cildin esnekliğinin korunmasına yardımcı olurken aynı zamanda cilt yapısının yumuşak ve canlı kalmasını sağlar.

– 2 yemek kaşığı bal ile 4 yemek kaşığı süt tozu ve 2 yemek kaşığı ılık su karıştırılır. Bu karışım cilde masaj yaparak uygulanır. Birkaç dakika kadar ciltte bekletilir. Ardından cilt ılık su ile durulanır.

– Uygulamanın düzenli olarak yapılması cildin daha aydınlık ve canlı kalmasına da yardımcı olur.

2.) Kırışıklıklardan kurtulmanın yolları: Ananas

– Ananas da kırışıklık tedavisi için önerilen etkili çözümlerden biridir. İçerdiği C vitamini ile cilt yapısını besler ve geliştirir. Aynı zamanda cilt tonunu da dengeler.

– Biraz ananas suyu ya da ananas püresi cilde uygulanır. Ciltte kuruması beklendikten sonra alan ılık su ile durulanır. Uygulama her gün düzenli olarak yapılmalıdır.

3.) Kırışıklıklar için evde maske: Hindistan cevizi yağı

– Hindistan cevizi yağı cildin nemli kalmasına yardımcı olurken aynı zamanda cilt esnekliğini korur. Kırışıklıkların azaltılmasına yardımcı olan en etkili çözümlerden biridir.

– Biraz hindistan cevizi yağı ısıtılır. Ardından ılık halde cilde uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır. Uygulama her gün düzenli olarak yapılmalıdır.

4.) Kırışıklıklara karşı maske: Muz

– Muz da içerdiği enzimler ile kırışıklıkların azaltılmasında etkilidir. Potasyum içerir. Cildin onarılmasına yardımcı olurken aynı zamanda cilt yapısını geliştirir.

– Bir adet muz ezilir ve püre haline getirilir. Elde edilen püre cilde uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır. Uygulamanın her gün düzenli olarak yapılması olumlu sonuç alınmasını sağlayacaktır.

5.) Kırışıklıklara evde çözüm: Çay

– Çay da kırışıklık tedavisinde önerilen bir çözümdür. Ciltteki kırışıklıkları ve yaşlılık lekelerini azaltır.

– Siyah çay kullanılabilir. Ancak yeşil çay daha etkilidir. Biraz çay cilde uygulanır. Bir süre ciltte kuruması beklendikten sonra alan ılık su ile durulanır. Uygulamanın her gün düzenli olarak yapılması önerilir.

6.) Kırışıklıklara evde bakım: Salatalık

– Salatalık su içeriği yüksek bir besindir. Cildin nemli ve yumuşak kalmasını sağlar. Aynı zamanda cilt esnekliğini korurken kırışıklıkları da azaltır.

– Biraz salatalık suyu ya da salatalık püresi cilde uygulanır. Bir süre ciltte kuruması beklenir. Ardından su ile durulanır.

– Düzenli olarak kullanılması cildin daha yumuşak ve canlı kalmasına yardımcı olur.

7.) Kırışıklık giderici maske: Domates

– Domates de ciltteki kırışıklıkların azaltılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda cildi sıkılaştırır ve cilt yapısını besler.

– Domates püresi ya da domates suyu cilde uygulanır. Bir süre ciltte kuruması beklenir. Ardından alan ılık su ile durulanır.

8.) Kırışıklıklar için doğal yağlar: Zeytinyağı

– Zeytinyağı da cildin nemli kalmasına yardımcı olan etkili çözümler arasındadır. Cilt yapısını besler ve geliştirir.

 – Biraz zeytinyağı cilde her gece düzenli olarak uygulanabilir. Cilt tarafından emilmesi beklenir. Ardından ılık su ile durulanır.

9.) Kırışıklıklara badem yağı

– Badem yağı da ciltteki kırışıklıkların azaltılması için son derece etkili bir çözümdür. Özellikle göz çevresindeki kaz ayaklarının azaltılmasını sağlar.

– Biraz badem yağı her gece yatmadan önce cilde masaj yaparak uygulanmalıdır.

10.) Kırışıklık maskeleri: Karpuz

– Karpuz da su içeriği yüksek bir besindir. Biraz karpuz suyu cilde uygulanır. Yaklaşık 10 dakika kadar ciltte kuruması beklenir. Daha sonra cilt ılık su ile durulanır.

11.) Su tüketimi

– Su tüketiminin artırılması önerilir. Her gün 3 litreye yakın su tüketilmesi ciltteki toksinlerin arınmasına yardımcı olur. Aynı zamanda cildin nemli kalmasını sağlar.

12.) Kırışıklıklara karşı bal ve limon suyu

– Bal ve limon suyu birçok cilt sorunu için önerilen bir çözümdür. Kırışıklıklar için de son derece etkilidir.

– Biraz bal ile limon suyu karıştırılır. Elde edilen karışım cilde uygulanır. 10 ya da 15 dakika kadar ciltte bekletilir. Daha sonra cilt ılık su ile durulanır.

13.) Kırışıklıklar için pirinç maskesi

– Pirinç suyu cildin beyazlamasına yardımcı olur. Cilt tonunu dengeler. Aynı zamanda kırışıklıkların azaltılması için de önerilir.

– Bir bardak kaynar suyun içerisine pirinç eklenir. Bir süre kaynatılır ve süzülür. Soğuduktan sonra cilde uygulanır. Bir süre ciltte kuruması beklenir ve su ile durulanır. Uygulamanın düzenli olarak her gün yapılması önerilir.

14.) Kırışıklıklar için maske tarifleri: Papaya

– Papaya içerdiği enzimler ile cilt sağlığının korunmasını sağlar. Aynı zamanda cildi besler ve geliştirir.

– Papaya ezilir ve püre haline getirilir. Ardından cilde uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir. Daha sonra cilt ılık su ile durulanır.

– Uygulama haftada birkaç kez düzenli olarak yapılmalıdır.

15.) Kırışıklıklara gül suyu

– Gül suyu da kırışıkların azaltılmasında etkilidir.

– Biraz gül suyu ile zerdeçal tozu ve bal karıştırılır. Ardından macun şeklinde cilde uygulanır. Ciltte kuruması beklendikten sonra alan ılık su ile durulanır.

– Uygulama haftada 3 ya da 4 kez yapılabilir.

16.) Kırışıklıklara E vitamini

– E vitamini de cilt sağlığının korunmasına yardımcı olur. Cildi besler ve kırışıkları azaltır.

– Biraz E vitamini yağı cilde doğrudan uygulanabilir. Bir süre cilt tarafından emilmesi beklenir ve su ile durulanır.

17.) Kırışıklıklara yumurta akı

– Yumurta akı içerdiği proteinler ile cilt yapısının gelişmesine yardımcı olur.

– Yumurta akı ile eşit oranlarda gliserin ve gül suyu karıştırılır. Bu karışım macun kıvamına getirildikten sonra cilde uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır.

18.) Kayısı

– Kayısı; potasyum, fosfor, magnezyum ve kalsiyum açısından son derece zengin bir besindir. Bu içeriği ile cilt sağlığının korunmasını sağlar.

– 2 adet kayısı ezilir ve püre kıvamına getirilir. İçerisine limon suyu ile biraz bal eklenir. Karıştırılır ve cilde uygulanır. Birkaç dakika ciltte kuruması beklendikten sonra ılık su ile durulanır.

19.) Sandal ağacı tozu

– Sandal ağacı tozu birçok cilt sorunu için önerilir. Cilt yapısının esnekliğini korumasına yardımcı olurken aynı zamanda cildi besler ve güçlendirir. Tek başına kullanılması cildin tahriş olmasına neden olabileceğinden başka malzemeler ile karıştırılarak kullanılması önerilir.

– Biraz sandal ağacı tozu ile su karıştırılır. Gül suyu da kullanılabilir. Elde edilen karışım kırışıklık olan alanlara uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır. Uygulama düzenli olarak her gün yapılabilir.

20.) Zencefil

– Zencefil de kırışıklık tedavisi için önerilir.

– Biraz bal ile zencefil karıştırılır. Bu karışım he sabah düzenli olarak tüketilmelidir. Ciltteki toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur.

şıklık nasıl geçer: Ananas maskesi

Ananas C vitamini açısından zengin bir besindir. Cilt yapısını besler ve cilt tonunu dengeler. Ananas maskesi ciltteki kırışıklık ve sarkmaların azaltılmasında da etkilidir. Ananas ezilir ve püre haline getirilir. Ardından cilde masaj yaparak uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır. Alternatif olarak bir pamuk yardımı ile cilde ananas suyu da uygulanabilir. Ciltte kuruduktan sonra ılık su ile durulanır.

Kırışıklıklar için doğal çözümler: Süt tozu maskesi

1 yemek kaşığı su ile 4 yemek kaşığı süt tozu karıştırılır. Elde edilen karışım hamur kıvamına getirilir. Ardından cilde masaj yaparak uygulanır. Ciltte 10 dakika kuruması beklenir. Daha sonra serin su ile durulanır. Karışıma bal da eklenebilir.

Kırışıklıklara iyi gelen yağlar: Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı kırışıklıklar için en etkili yağlardan biridir. Cilt esnekliğinin korunmasını sağlar. Biraz ısıtılan yağ cilde masaj yaparak uygulanabilir.

Kırışıklık maskesi: Muz maskesi

Muz içerdiği bileşenler ile cilt yapısının daha sağlıklı ve nemli kalmasını sağlar. ezilmiş muz cilde maske oalrak uygulanır. Yarım saat ciltte bekletilir. Daha sonra cilt su ile durulanır.

Kırışıklıklar için maske: Salatalık

Salatalık cildi yatıştırır ve cildin daha yumuşak kalmasını sağlar. Soğutucu özellikleri de vardır. Salatalık ezilir ve püre haline getirilir. Elde edilen hamur cilde uygulanır. Kuruması için ciltte bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır. Uygulama haftada 4 kez yapılmalıdır.

Kırışıklıklar için doğal maskeler: Karpuz

Karpuz su içeriği yüksek besinlerden biridir. İçerdiği bileşenler ile cilt tonunu dengeler. Karpuz suyu cilde maske olarak uygulanabilir. Ciltte kuruması beklendikten sonra su ile durulanır. Uygulama 2 günde bir yapılabilir.

Kırışıklıklara bal maskesi

Bal da cildin nem dengesinin korunmasını sağlar. Biraz bal ile limon suyu karıştırılır. Eşit miktarda karıştırılabilir. Daha sonra cilde maske olarak uygulanır. Ciltte kuruması için 10 dakika bekletilir. Daha sonra cilt ılık su ile durulanır. Düzenli olarak haftada 3 kez uygulanması cildin sıkılaşmasına yardımcı olacaktır.

Kırışıklıklara pirinç maskesi

Pirinç maskesi de kırışıklıklardan kurtulmak için etkilidir. Cildin gerilmesine yardımcı olur ve cilt tonunu dengeler. Pirinç suyu cilde maske olarak uygulanır. Bir süre ciltte kuruması beklenir. Daha sonra ılık su ile durulanır.

Kırışıklıklara yumurta maskesi

Yumurta en etkili kırışıklık karşıtı malzemelerden biridir. 1 adet yumurta akı ile 2 yemek kaşığı gliserin karıştırılır. Bu karışıma biraz da gül suyu eklenmelidir. Elde edilen karışım kırışıklıklar üzerine uygulanır. Ciltte kuruması beklenir ve su ile durulanır. Alternatif olarak bir yumurta akı ile bir çorba kaşığı bal ve 4 damla sandal ağacı ve rezene yağı karıştırılır. Cilde uygulanır ve 20 dakika bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır.

Kayısı maskesi

 Kayısı magnezyum, potasyum, fosfor ve kalsiyum açısından çok zengin bir kaynaktır. Günlük 10 dakika boyunca 2 ezilmiş kayısı, bal (2 yemek kaşığı), soğuk süt ve limon suyu (1 yemek kaşığı) ile bir hamur oluşturularak cilde uygulanabilir. Bu maske cildin daha sıkı ve parlak görünmesine yardımcı olacaktır.

Zencefil maskesi

Zencefil kırışıklıkların azaltılmasına yardımcı olur. Biraz zencefil ile bal karıştırılır. Elde edilen karışım cilde uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır. Uygulama haftada 3 kez düzenli olarak yapılabilir.

Çilek

3 ila 4 adet çilek ezilir. Ardından içerisine 1 yemek kaşığı da bal eklenir. Elde edilen macun cilde uygulanır. Kuruması için ciltte bekletilir ve su ile durulanır. Haftada 3 ya da 4 kez uygulanabilir.

Sarımsak

Sarımsak yaşlanma sürecini yavaşlatır. Cildin daha parlak ve canlı olmasını sağlar. Her gün düzenli olarak 2 ila 3 diş sarımsak tüketilebilir.

Elma

Biraz elma dilimleri ve bir çorba kaşığı bal karıştırılır. Macun kıvamına getirilen karışım cilde uygulanır. 20 dakika kadar ciltte bekletilir. Daha sonra cilt ılık su ile durulanır. Haftada 3 kez düzenli olarak yapılmalıdır.

Kırışıklıklar için gül suyu

Gül suyu kırışıklıklar için en etkili çözümlerden biridir. Biraz limon suyu ile gül suyu karıştırılır. İçerisine biraz gliserin de eklenir. Elde edilen karışım cilde uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

Lor maskesi

1 yemek kaşığı lor ile bir tutam zerdeçal tozu karıştırılır. Elde edilen karışım cilde ve boyun bölgesine uygulanır. Ciltte kuruması beklendikten sonra ılık su ile durulanır.

Mercimek maskesi

Mercimek de anti aging özellikler gösterir. Ciltteki sarkmaları ve kırışıklıkları azaltır. 1 fincan domates püresi ile 1 fincan mercimek tozu karıştırılır. Elde edilen karışım cilde uygulanır. 10 dakika ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

Kahverengi şeker ve süt

Bu karışım cilt tonunu dengelemeye yardımcı olurken aynı zamanda cildin daha parlak olmasını sağlar. Biraz kahverengi şeker ile süt karıştırılır. Elde edilen karışım cilde uygulanır. Bir süre ciltte kuruması beklenir ve su ile durulanır.

Çay poşetleri

Demlenmiş çay poşetleri buzdolabında bekletilir. Soğuk şekilde cilde uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

Üzüm maskesi

Çekirdeksiz üzüm ezilir ve kırışıklık olan alanlara masaj yaparak uygulanır. 20 ya da 25 dakika kadar ciltte bekletilir. Ardından cilt ılık su ile durulanır.

Avokado maskesi

Avokado cildi sıkılaştırır ve yumuşatır. Biraz avokado püresi cilde maske olarak uygulanabilir. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

Papaya

Papaya, beta-karoten ve likopen açısından zengin olan bir meyvedir. Bu içeriği ile kırışıklıkların ortaya kalmasına yardımcı olur. Cilde maske olarak püre şeklinde uygulanabilir.

Lahana suyu

Biraz lahana suyu yüz ve boyun bölgesine uygulanır. Bir süre ciltte kuruması için beklenir. Daha sonra ılık su ile durulanır.

Kırışıklıkları önlemek için ne yapmalı?

Güneş cildin kırışmasına neden olan temel etkenlerden biridir. Bu nedenle güneşten korunmak için yaz kış güneş kremi kullanılması önerilir.

Yeşil yapraklı sebzeler ile C vitamini içeren meyveler mutlaka beslenme düzenine eklenmelidir.

Yoga ve meditasyon gibi teknikler ile stres dğzeyleri azaltılabilir.

Her zaman doğal mineral yağları içeren kozmetik ürünler kullanılmalıdır.

Cildin nem dengesinin korunması için düzenli olarak günde 2 litreye yakın su tüketilmelidir.

Kırışıklıkları önlemek için yapılmaması gerekenler:

Sigara içilmemelidir. Sigara içilmesi genel sağlığı olumsuz etkilerken cildin kırışmasını da tetikleyebilir.

Alkol içeren yüz yıkama jellri ya da maskeleri kullanılmamalıdır.

Abur cubur besinler tüketilmemelidir.

Stresten uzak durulmalıdır.

Beslenme ve sağlıklı yaşam uzmanlarının verdiği bilgiye göre, sağlıklı ve düzeni beslenme ve yeterli miktarda su içmek kırışıklıkları geciktirmede çok önemli rol oynar.

https://imgrosetta.mynet.com/file/2492699/640xauto.jpg

Antioksidan vitaminler arasında yer alan A, E ve C vitamini bakımından zengin bir beslenme alışkanlığı kazanmanız ve günde 8 bardak su içerek cildinizin yumuşak kalmasını, nemlenmesini sağlayabilirsiniz.

Ayrıca, cilde iyi gelen doğal yağlarla kırışıklıkların derinleşmesini önleyebilir, yeni çizgilerin oluşmasını da geciktirebilirsiniz.

https://imgrosetta.mynet.com/file/2481480/640xauto.jpgKırışıklıklar için doğal yöntemler

Hindistan cevizi yağı: Hindistan cevizi yağı ve %100 doğal Hindistan cevizi yağı içeren kremler kırışıklıkları geciktirmek için en etkili doğal yağlar arasındadır. E vitamini bakımından zengin olan Hindistan cevizi yağının antioksidan özelliği vardır, cildi nemlendirir ve sıkılaşmasını sağlar.

Kabak-cekirdegi

Kabak çekirdeği yağı: E vitamini açısından zengin olan bu yağ, cilt üzerindeki lekelerin yok olmasını sağlar. Hücrelerin yenilenmesine destek olarak cilt üzerindeki kırışıklıkların yok olmasına yardım eder. Özellikle güneş lekelerini yok etme konusunda etkilidir. Kabak çekirdeği yağı özellikle göz çevresindeki mimik kırışıklıklarının azalmasına yardım eder.

Havuç Tohumu Yağı: Bu yağda bulunan karotenoidler oldukça etkili antioksidanlardır ve cildi yaşlanmanın etkilerine karşı güçlendirir. Cildi nemlendiren ve güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyan havuç tohumu yağının da sıkılaştırıcı etkisi vardır. Kan dolaşımını geliştirdiği için hücrelere taşınan oksijen miktarını arttırır ve cildin yenilenme sürecine yardımcı olur.

https://imgrosetta.mynet.com/file/2418330/640xauto.jpg

Zeytinyağı: Cilt hücrelerini yenileyen ve cildi nemlendiren zeytinyağı güneş ışınları, hava kirliliği gibi çevresel faktörlere karşı koruma sağlar. İçerdiği A ve E vitaminleri ile hücre yapısını korur ve yaşlanmanın cilt üzerindeki etkilerini geciktirir.

https://imgrosetta.mynet.com/file/2434135/640xauto.jpg

Hint Yağı: Eski Mısır’dan günümüze, cilt bakımında kullanılan en eski yağlardan biri olan Hint yağı cilt tarafından hızla emilir. Bu özelliği sayesinde pek çok kozmetik kremde kullanılan Hint yağı iyi bir nemlendiricidir ve yeni kırışıklıkların oluşmasını önlemek için kullanılabilir. Hint yağı saç bakımı için de rahatlıkla kullanılabilir.

Nasıl uygulanır?

Kırışıklıklara iyi gelen yağları kullanmadan önce, öncelikle cildinizi iyice temizlemeniz gerekir. Cildinizi temizleyip kuruladıktan sonra, 1-2 damla yağı parmak uçlarınızla masaj yaparak kırışıklıkların bulunduğu bölgelere sürün. Yağı sürdükten hemen sonra başka bir kozmetik krem veya makyaj malzemesi kullanmayın. Çünkü cildin yağı emmesi 5 ila 15 dakika arası sürer. Papatya, zeytin, Hint, Hindistan cevizi, kabak çekirdeği ve havuç tohumu yağı, cilt üzerine masaj yapılarak uygulanan yağlardır. Bu yağları, cildinize küçük dokunuşlarla masaj yaparak sürebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2018, 11:14


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER