Anne sütü bebeklerin ölümünü engelliyor

Anne sütü 820 binden fazla çocuğun hayatını kurtarıyor

Anne sütü bebeklerin ölümünü engelliyor

UNICEF'in raporuna göre, dünya genelinde emzirme oranının artırılmasıyla her yıl 5 yaş altı 820 binden fazla çocuğun hayatı kurtulabilir. 

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu'nun (UNICEF) emzirmeyle ilgili raporunda, anne sütüyle beslenmenin yararlarına rağmen yüksek gelir düzeyine sahip ülkelerde her 5 bebekten birine, düşük ve orta gelir düzeyindeki ülkelerde ise her 25 bebekten birine anne sütü hiç verilmediği belirtildi.Anne sütü 820 binden fazla çocuğun hayatını kurtarıyor

Anne sütüyle beslenme fırsatını kaçıran bebek sayısının özellikle dünyanın en zengin ülkelerinde oldukça yüksek olduğu ifade edilen raporda, dünyada her yıl yaklaşık 7,6 milyon bebeğin anne sütü alamadığı kaydedildi.

Anne sütü almanın çocuğun hayatını sürdürmesi ve çocuk sağlığı için önemine vurgu yapılan raporda, dünyada emzirme oranının artırılmasıyla her yıl 5 yaş altı 820 binden fazla çocuğun hayatının kurtarılabileceğine işaret edildi.

Raporda, anne sütünün yaşam kurtarma, bebekleri ve anneleri ölümcül hastalıklardan koruma, bebeğin zeka düzeyini yükseltme ve eğitimde olumlu sonuçlar getirme gibi özellikleri hatırlatıldı.Türkiye'de anne sütüyle beslenme oranı yüzde 97,7 

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2018, 06:03


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER