Alerji Çeşitleri Hakkında Bilgiler

Alerji Çeşitleri Hakkında Bilgiler

Alerji Çeşitleri Hakkında Bilgiler

Bazı insanlarda bahar mevsiminde polen, toz, ve çimenler olumsuz etkiler gösteriyor. İşte bazı alerji çeşitleri, alerji türleri ve alınması gereken önlemler…

Astım…

Belirtileri: Öksürük, nefes darlığı Harekete geçiren: Toz, hava kirliliği, evcil hayvanlar, kokular, polenler Ne yapmalı: Steroid bazlı nefes almayı kolaylaştıracak inhalasyon preparatları kullanılabilir. Aspirin ve monosodium glutamate içeren bazı yiyeceklerden kaçının.

Saman Nezlesi…

Belirtileri: Gözlerde kaşıntı, akan bir burun ve hapşırık Harekete geçiren: Çeşitli ağaç, çimen ve bitki polenleri Ne yapmalı: Burun spreyi, göz damlası ve reçetesiz satılan çeşitli antihistaminikler. Pencereleri kapatın, güneş gözlüğü takın, her gün duş yapıp, giysilerinizi değiştirin. Polenlerin en fazla olduğu zaman sabah ve akşam üzeridir.

Ürtiker Allerjisi…Belirtileri: Vücudun herhangi bir yerinde çıkan şiddetli kaşıntılı yara Harekete geçiren: Yiyecek, alkol (peynir, kırmızı şarap), evcil hayvanlar, aspirin, çeşitli antibiyotikler, güneş ışınları Ne yapmalı: Antihistaminikler rahatsızlığı giderir, doğal tedavi yöntemleri de belirtileri azaltır.

Akar Allerjisi…

Belirtileri: Burun akması, buğulu gözler, vücut yaraları ve astım Harekete geçiren: Evimizdeki toz böcekleri, yani akarlar Ne yapmalı: Toz geçirmeyen yatak takımları kullanmalı, yatağı düzenli olarak elektrik süpürgesiyle temizlemeli, gecelik ve pijamaları 56 derecenin üzerinde yıkamalı. Odaları sıkça havalandırmalı ve ıslak bir bezle toz alınmalı.

Anaphylaxis Allerjisi…

Belirtileri: Kaşıntı, nefes darlığı, mide krampları, bayılma Harekete geçiren: Yiyecek allerjileri özellikle çeşitli kuruyemiş ve deniz mahsulleri, böcek ısırıkları, penisilin ve latex Ne yapmalı: Böyle bir rahatsızlığınız varsa, Adrenalin iğne kitini ya acilen kullanın veya en yakın hastaneye gidin.

Değişik allerji türleri…

Prezervatif alerjisi: Latexe karşı duyulan bir allerji çeşididir. Çaresi, latex olmayan bir prezervatif kullanmak.

Vücut yağları alerjisi: Parfümsüz, sebze yağı özlü olanlarını tercih etmek çözüm sağlayabilir. Süt alerjisi: İnek sütüne duyulan bir allerjidir. Şişkinlik, başağrısı, mide krampları yapabilir, çaresi inek sütü yerine keçi ya da soya sütü içmektir.YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER