ALERJİ ÇEŞİTLERİ

Alerji Çeşitleri

ALERJİ ÇEŞİTLERİ

Alerji Çeşitleri
Alerji çeşitleri, alerji, vücuda giren alerjenlerin bağışıklık sisteminde yarattığı etki olarak isimlendirilebilir. Genetik yatkınlık alerji için oldukça önemli bir etkendir. Eğer alerjiye yatkın bir vücut yapısı varsa ve aile içinde alerjik reaksiyon sergileniyorsa ailede başka kişilerde de alerji görülebilir. Alerji daha fazla bağışıklık sisteminin zayıf olduğu ve hastalıklara açık olduğu dönemlerde yaşanır. Kendini burun akıntısı, öksürük, ciltte kızarıklık, döküntü, hapşırma gibi belirtiler ile gösterebilir. Alerji nedeniyle ortaya çıkan belirtiler alerji türüne göre farklılık gösterebilir.
Alerji Çeşitleri
Alerjik Rinit: Daha çok bahar alerjisi, yaz gribi ve saman nezlesi olarak bilinmektedir. Hassas dönemlerde alerjene temas sonucu ortaya çıkar. Küf, polen, kedi, köpek tüyü, toz ve bazı besinler nedeniyle oluşabilir. Alerjik bir bünyesi olan kişiler zararsız maddeler nedeniyle bile alerjene maruz kalabilir. Alerjik rinit, burun akıntısı, öksürük, geniz akıntısı, hapşırma ve burunda kaşıntı gibi belirtilere yol açabilir.
Deri Alerjisi: Deri alerjisi iki farklı şekilde yaşanabilir. Bazı ilaçlar nedeniyle oluşan deri alerjisi daha çok antibiyotik tarzı ilaçların kullanımı nedeniyle oluşabilir. Diğer deri alerjisi türü ise kimyasal ve metal bir maddeye maruz kalındığında ortaya çıkan alerji türüdür. Deride kızarıklık, döküntü ve kaşıntı ile kendini belli eder.
Alerjik Astım: Alerjiye yatkın bünyesi olan kişilerde alerjenlere maruz kalınması sonucu oluşum gösteren bir alerji türüdür. Alerjenlere temas sonrası öksürük, nefes almakta zorluk, hırıltı gibi şikayetler ortaya çıkar. Şikayetler özellikle gece ve sabaha karşı daha fazla olur. Alerjik astım doktor kontrolünde bazı reçeteler ile kontrol altına alınabilir.
Ürtiker: Ürtiker deride küme ya da tekli kızarıklıklar, döküntülere neden olan kaşıntılı bir alerji türüdür.
 Polen, küf mantarı, bazı ilaçlar, bazı besinler, hayvan tüyleri ürtikere yol açabilir.
Besin Alerjisi: Besinlerde bulunan kimyasal maddeler besin tüketildikten birkaç saat sonra alerjiye yol açabilir. Bağışıklık sistemi tüketilen besine karşı antikor oluşturur ve alerjiye yol açarak tepkisini gösterir. Döküntü, kızarıklık, ishal, nefes almakta güçlük, mide bulantısı gibi belirtiler görülebilir. Bu belirtilere kusma ve yüksek ateşte eşlik edebilir. Süt, yumurta, et, kabuklu deniz ürünleri besin alerjisine en sık neden olan besinlerdendir.
Anafilaksi: Oldukça tehlikeli bir alerji çeşididir. Nefes darlığı, bilinç kaybı gibi ciddi belirtiler yaşanabilir. İlaçlar, bazı besinler, enzimler anafilaksi alerjisine yol açabilir.
Arı Sokması: Arı sokması da her bünyede çok ciddi olmasa da bir alerji türüdür. Bölgede kızarıklık, şişlik gibi belirtilere yol açabilir. Bünyeden bünyeye farklık gösterse de bazı vücutlarda anafilaksi gibi ciddi bir alerjiye yol açabilir.
Etopik Dermatit: Daha çok çocuk egzaması olarak tanımlanan rahatsızlık, çevresel ve genetik yatkınlık nedeniyle oluşum gösterir. Tedavisi zamanında yapılmadığında alerjik rinit ve astıma yol açabilir. Daha çok 2-6 yaş arası çocuklarda ciltte kaşıntı, deride kuruluk ve lezyonlara yol açabilir.
Alerjik Konjonktivit: Göz ile alakalı gelişen bir alerji türüdür. Gözde kaşıntı, kızarıklık, yanma ve sulanma gibi belirtilere yol açar.
Alerji tedavisi ilaç ve aşı tedavisi olmak üzere iki farklı şekilde yapılmaktadır. Alerji tedavisinde en önemli şey alerjen maddeden kaçınmaktır. Fakat bu mümkün olmadığında ve alınan önlemlere rağmen alerji oluşuyorsa alerji tedavisi aşı ya da ilaç tedavisi ile yapılabilir.
alerji.web.tr
 

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2017, 07:43


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER