"Sağlık personeli hizmetten çekilebilir!.."

"Sağlık personeli hizmetten çekilebilir!.."

Bu iddia, psikiyatri uzmanı Prof. Dr. Rüstem Aşkın'a ait...

Malumunuz, son aylarda koronavirüs belası nedeniyle yoğun iş yükü, artan risk, iş yeri güvenliğinin yetersizliği ve ekonomik koşulların iyileştirilememesi...

Sağlık personelinde yorgunluğa, bitkinliğe ve geleceğe dair kaygıların doğmasına neden oldu!..

Defalarca sağlıkçılar hep bir ağızdan, "Yorgunuz, kızgınız, kırgınız, ölüyoruz..." diye seslerini duyurmaya çalıştılar, çalışıyorlar...

Ancak ne şiddet durdu, ne de mali ve özlük haklarında bekledikleri düzenlemeler oldu!

Hal böyle olunca da sağlık ortamı gerildikçe gerildi!..

***

Prof. Dr. Rüstem Aşkın'ı Bursalılar çok iyi tanır ve bilir...

Kamu Hastaneleri Birliği eski Genel Sekreteri, kapatılan Sağlık Şurası'nın üyesi...

Ve şimdi de İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı...

Sağlık alanında, sağlıkçıların yaşadığı sıkıntılar ve hızını kesmeden artan şiddet olayları ile ilgili Prof. Dr. Aşkın çok ciddi iddialar attı ortaya!..

***

Prof. Dr. Aşkın, "Sağlıkta olumsuz sürecin ilerlemesi halinde, personelin sağlık hizmetinden çekilmesi gibi telafisi mümkün olmayan sonuçlarla karşılaşılabilir..." dedi.

Yeterli güvenlik desteği sağlanmadığı, ekonomik olarak desteklenmediği, çalışma koşullarının kolaylaştırılmadığı sürece, sağlık çalışanlarında verim azalması ve tükenmişlik sendromu gibi istenmeyen sonuçların da görülebileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Aşkın şöyle konuştu:

"Halkımız da sağlıkçıların yaşadığı riskin farkında... Yer yer sağlık çalışanlarına karşı çirkin, kadir kıymet bilmez tepkiler herkesi üzüyor... Özellikle sağlık çalışanlarına yönelik şiddet vakalarının tolerans gösterilmeden cezalandırılması gerekiyor. Aksi takdirde sağlık çalışanları hastaların canını koruyacakken, kendi canını koruma derdine düşeceklerdir. Toplumumuzun vefakâr yapısını biliyoruz. Kendilerine yardım etmeye çalışanlara saldıran bir anlayış bizden olamaz. Yani burada devletin, çok aktif sorun çözücü, kamu vicdanına uygun çözümler üretmesi gerekir! Sağlık çalışanları can derdine düşmemeliler..."

***

Evet, olası bu olumsuzlukların yaşanabileceğini düşünüp, şapkayı masaya koyup "Ne yapmalıyız?"diye hep birlikte kafa yormalıyız...

Geçen cuma günü kovid-19 pandemisi ile ilgili kamu sağlık tesislerinde yapılacak ek ödeme usul ve esasları yayımlandı.

Yani, sağlık çalışanlarının haftalardır merak içinde beklediği "Tavandan ek ödeme yönetmeliği..."

"Evimde mutsuz, yatağımda huzursuz, iş yerinde can güvenliğim yok..." diyen sağlıkçılar tepkili!..

Veee...

"Sağlık çalışanları adına döner sermaye yönetmeliğini ve bu düzenlemelerin tamamını reddediyor ve adalet esaslı bir ücret talep ediyoruz..." diyorlar.

Bu söylemlerini de sosyal medya hesaplarından paylaşıyorlar...

Anlayacağınız, "Tavandan ek ödeme yönetmeliği" sağlık çalışanlarında ciddi hayal kırıklığı ve hüsrana neden olmuş gibi görünüyor!

Doktorlar, olumsuz koşullar yüzünden kamu hastanelerinden istifa ediyor emekliliği gelen hekimler ise hiç beklemeden kurumlarından ayrılıyor...

Öte yandan hastanelerde bazı branşlarda da hekim sıkıntısı yaşanıyor...

Böyle devam ederse...

Buyurun yorum sizin!

Lale Akasoy--yenidönem

CerenYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER