Kurallar Çiğnenmek İçin Mi Konuyor

Kurallar Çiğnenmek İçin Mi Konuyorİlginç bir başlık olduğu kesin ama yaşananlar karşısında başka bir şey söylemek mümkün olmuyor malasef.Lise yıllarında çok kullanırdık bu sözü.Uymadığımız, çiğnediğimiz kurallar için.Son zamanlarda Sağlık Bakanlığında gelen resmi yazıların gereği yapılmıyor ve söylenen cümle çok net bu tarz yazılar her yıl gelir ve sistem aynı şekilde işler. O zaman neden yazılır bu yazılar. Bağlayıcılığı yoksa amaç nedir. Bu şekilde yazılan yazılar ve uygulanmayan yazışmaları kısaca özetleyecek olursak;

  • Bakanlık geçici görevlendirilmelerin sonlandırılmasını istedi ama sene başında geçici görevlendirmeler 1 yıl olarak uzatıldı.
  • İl içi tayin açılması için dönemler ve ilgili yönetmelik var ancak il içi tayin açmayan kurumlar var
  • Alan dışı çalışmanın sona erdirilmesi ile ilgili resmi yazı mevcut ancak il sağlık müdürlükleri dahil olmak üzere atama sicil birimlerinde, satın alma birimlerinde, idari yazışma birimlerinde,hukuk büro birimlerinde hala sağlık personeli çalışmakta.
  • Resmi Gazete'de servis sorumlu hemşirelerinin yüksek lisans mezunu olması gerekliliğine rağmen sahada hala uygulamaya geçilmemiş durumda.
  • Resmi Gazete'de Gözetmen hemşire sadece gece çalışır denmesine rağmen gündüzde farklı adlar ile görevlendirmeler devam etmektedir.
  • Bakanlık iletişim bürosu kurulsun ve sahada çalışan 2 yılık tecrübesi olan personel arasından ve başka görev verilmeyecek personelden seçilsin deniyor. Sahda uygulama ise müdür yardımcısı görevden ayrılacağı zaman için kendi adını yazıyor

Bu ve buna benzer o kadar yazışma var ki. Artık sağlık personeli inancını ve güvenini yitirmiş durumdadır.YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER