2018 DUS (Diş Hekimliği Uzmanlık) ve 2018 STS (Diş Hekimliği) Sınavı Ne Zaman Gerçekleştirilecek?

 2018-DUS,Sınavını bekleyen adayların merak ettiği DUS sınav başvuru ve sınav tarihleri belli oldu.

2018 DUS (Diş Hekimliği Uzmanlık) ve 2018 STS (Diş Hekimliği) Sınavı Ne Zaman Gerçekleştirilecek?

 2018-DUS,Sınavını bekleyen adayların merak ettiği DUS sınav başvuru ve sınav tarihleri belli oldu. Sınava başvuru, sınavın uygulanması ve değerlendirilmesi ile yerleştirme işlemleri belli oldu. Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı başvuruları başladı. 2018 TUS Sonbahar dönemi ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı başvuru tarihi;2018 Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (2018-DUS) Eylül 2018 tarihinde uygulanacaktır. Başvurular, Temmuz 2018 tarihleri arasında yapılacaktır. Adaylar, başvuru işlemini yaptıktan sonra başvuru süresi içinde sınav ücretini ödeyerek başvurularını tamamlayacaklardır.

YDUS: Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı

1219 sayılı Tababet ve Şuabatı San'atlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun ve 26 Nisan 2014 tarihli ve 28983 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği (TUEY) (http://tuk.saglik.gov.tr/mevzuat.html) uyarınca, Sağlık Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde, üniversitelerin tıp fakültelerinde ve Gülhane Askeri Tıp Akademisinde (GATA) yan dal uzmanlık eğitimi görmek isteyen adaylar ile 1219 sayılı Kanunun Ek 14. maddesinin 2. fıkrası hükmünce, bu Kanunun Ek-1 sayılı çizelgesinin 3. sütununda uzmanlık eğitimini kısa süreli olarak yapabilecekleri belirlenen uzmanlar arasından ana dal uzmanlık eğitimi görmek isteyen adayların seçme işlemleri, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı tarafından yürütülmektedir. Yarışma esaslarına dayanan Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (YDUS), mesleki bilgi üzerine yapılır. Sınavın amacı uzmanlık eğitimine kabul edilecek adayları seçerek tercihlerine göre mevcut kontenjanlara yerleştirmektir.Sınavda, Temel Bilimler Testi (TBT) ve Klinik Bilimler Testi (KBT) bulunmakla birlikte sınav elektronik ortamda yapılacak. Bu nedenle sınava başvuran adayların kişisel bir bilgisayarı kullanma bilgisine/becerisine sahip olmaları gerekmektedir. Sınavda, adaylara bilgisayar kullanma eğitimi veya herhangi bir şekilde bilgisayar kullanım desteği sağlanmamaktadır.

2018 DUS (Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı) için başvurular 25 Temmuz - 1 Ağustos 2018 tarihleri arasında yapılacak. Başvuru süresince sınava katılacak adaylar 150 TL sınav ücretini ilgili bankalara ödemek durumundalar. 2018 DUS 16 Eylül 2018 tarihinde saat 14.30'da yapılacak ve 150 dakika süre verilecek. Sonuçlar 9 Ekim 2018 tarihinde açıklanacak.2018 - DUS SINAVA GİRİŞ BELGESİ

Sınava Giriş Belgesi adayların adreslerine gönderilmeyecektir. Bu belgeyi, T.C. Kimlik/Y.U. Numaranız ve şifreniz ile ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden sınav tarihinin 10 gün öncesinden başlamak üzere edinmeniz gerekmektedir. Belgenin üzerinde sınava gireceğiniz merkez, bina ve salon bilgileriniz ile fotoğrafınız bulunmaktadır. Hiçbir aday Sınava Giriş Belgesinde yazılı olan salondan başka bir salonda sınava giremez. Sınava Giriş Belgesinde yazılı olan salondan başka bir yerde sınava giren adayın sınavı geçersiz sayılır. Sınava gireceğiniz binayı, adres bilgisini teyit etmek amacı ile önceden gidip görmeniz sınav günü size kolaylık sağlayacaktır.

Sınava Giriş Belgesini kaybeden adaylar tekrar internetten edinebileceklerdir. Adaylar internetten edinecekleri bu belgelerin renkli ya da siyah-beyaz çıktılarını sınavda yanlarında bulundurmak zorundadır.

Belge üzerinde adayın fotoğrafı bulunması zorunludur. Adaylar, bu belgelerinin yazıcıdan dökümünü edinirken belge üzerinde adayın fotoğraflarının görünür olmasına özen göstermelidirler. Belgenin ön yüzündeki ÖSYM tarafından belirlenmiş bilgiler hariç ön ve arka yüzünde herhangi bir yazı, resim, işaret vb. bulunduğu takdirde adayın sınavı geçersiz sayılacaktır.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2018, 06:05


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER