Alkol ve pamuk robotu

Dünya üzerindeki tüm sağlık kuruluşlarında; kan alma, enjeksiyon, damar yolu açma ve pansuman gibi invazif işlemler esnasında kullanılan, alkol ve pamuk sarf malzemelerinin standart bir kullanım şekli olmadığından, sağlık çalışanları arasında tüketim miktarları farklılık göstermekte, ortaya büyük bir israf çıkmaktadır. Bu israfın sebebi ise el yordamı, göz kararı ile ölçüsüz kullanımdır..

Alkol ve pamuk robotu

Sağlık çalışanlarının talepleri doğrultusunda, meydana gelen israfı ortadan kaldırmak amacıyla tasarımı ve üretimini tamamen yerli ve milli imkânlar doğrultusunda Yusuf Sanamer ve arkadaşları tarafından tasarlanan Alkol, Pamuk Robotu ile dünyada eşi benzeri olmayan bir cihaz üretilerek, bir ilke imza atılmış oldu..Cihazın tasarruf rakamlarını ortaya çıkarmak için el yordamı ve Alkol Pamuk Robotunun kullanım sonuçları karşılaştırıldı. Karşılaştırma sonucunda robot ile; %73 alkol, %71 pamuk tüketiminden tasarruf elde edildiği ortaya çıktı. Bunun yanı sıra; mevcut çalışma düzenini ergonomik hale dönüştürürken, sağlıkçıların maruz kaldığı pamuk tozu alerjisine ve alkol tahrişini engellemeye fayda sağlamıştır. Ve yine yaptırdığı tasarruf ile tıbbi atık bertarafında da aynı oranda tasarruf ettirdiği, kullanılan alkolün, cihaz içinde kapalı haznede olması sayesinde, alkolün uçarak etkisinin azalmasının önüne geçildiği ve yine açıkta bırakılan pamuğa sürekli el sürülmesinden kaynaklı ortaya çıkabilecek kontaminasyon (bulaş) riskinin engellendiği çalışma sonucunda tespit edilmiş.

Yapılan tasarruf ile ithal edilen ürünlerden elde edilecek tasarrufun, direkt GSMH ya kazanç getireceği ifade edildi. En önemlisi böyle bir icat dünyada ilk kez, Türk üretimi olarak tüm dünyaya kazanç sağlayabilecek; çevreci, faydalı, tutumlu bir örnek model oluyor.

.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2019, 23:15

CerenYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER