Yükselen vaka sayısı hekim istifalarını artırdı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın koronavirüsünün artış gösterdiği iller arasında gösterdiği Bursa’da, Bursa Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Alpaslan Türkkan, “Bursa’da son 3 ayda istifa eden 21 hekim var. Bir kısmı özel sektörde devam ediyor, bir kısmı tamamen işini bırakmış” diye konuştu.

Yükselen vaka sayısı hekim istifalarını artırdı!

Gazete Duvar'dan Pelin Akdemir'in haberine göre Bursa Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Alpaslan Türkkan, kentteki vaka sayısının son dönemde artış gösterdiğini belirterek sayılardaki belirsizliğin hekimleri kaygılandırdığını söyledi. Türkkan, “Bursa’da son 3 ayda istifa eden 21 hekim var. Bir kısmı özel sektörde devam ediyor, bir kısmı tamamen işini bırakmış” dedi.

Bursa’da sağlık personellerinden hastalığa yakalanan olduğunu fakat hayatını kaybeden kimsenin olmadığını ifade eden Türkkan, “Türk Tabipleri Birliği’ne göre Türkiye’de 28’i doktor, toplam 56 sağlık çalışanı hayatını yitirdi. Yüzde ellisi doktor. Sağlık Bakanı 29 Nisan’da bir rakam açıklamıştı. 7500 sağlık çalışanının hastalığa yakalandığını söylemişti. Üzerinden kaç ay geçti. Kim bilir kaç bin oldu o rakam? Bilemiyoruz. En büyük risk altında olan bizler, ölen 28 tane hekim arkadaşımız varken bu kadar hoyratça davranılmasından rahatsızlık duyuyoruz. Hekimler için alkışların yerini hüzün aldı” diye konuştu.

YAZDIKLARIMIZIN YÜZDE KIRKI DEĞİŞTİ’

Türkkan, Bursa Tabip Odası’nın hazırladığı ve içinde her bilim dalından korona virüsü ile ilgili güncel verilerin olduğu ‘Multidisipliner Covid-19’ adlı kitabın Türkiye’de ve dünlada ilk olduğunu belirterek şöyle dedi: “Dünyada daha önce yayınlanmış korona virüsü kitapları var ama bu bakışla yayınlanmış tek kitap. Yazarlarımızdan başka dillere çevrilmesi teklifi geldi. Fakat gündem çok hızlı değişiyor. Yazdıklarımızın yüzde kırkı değişti. Dünyada hastalıkla ilgili bilgi çok yetersiz. Şu anda sahada kullandıkları bir ilaç var ama etkisini çok iyi bilmiyoruz. Kimi dünya ülkeleri kullanıyor kimi kullanmayın diyor.”

‘HASTALIĞI YAYAN YAŞLILARMIŞ ALGISI OLUŞTU’

Bursa’da düğünlerde maske ve sosyal mesafe kurallarına uyulmadığı görüntülerinin haberlere yansımasına ilişkin Türkkan, şu ifadeleri kullandı:
“Düğüne gitmeselerdi hasta olmayacaklardı veya bir araya gelmeselerdi hasta olmayacaklardı gibi söylemler var. Ama onları düğüne gönderen, bir araya getiren hep yönetimler değil mi? İnsanları bir araya getirecek imkanların önünü açarsanız insanlar bir araya gelirler. İnsanları suçlamak en kolay, en ucuz yöntem. Biraz daha ciddi önlemler alınabilir. Sokağa çıkma yasağı sadece yaşlılara uygulanıyor mesela. Sokağa çıkan gençler eve döndüklerinde yaşlıları hasta edebiliyorlar. Hastalığı yayan yaşlılarmış algısı oluştu toplumda. Yaşlıları korumaya çalışırken hayatlarını zehir ettik. Asıl hareketli olanlar, korunmayanlar gençler.”

AnketOkullar 21 Eylül'de açılmalı

CerenYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER