Yalçın "Yönetici kadroların liyakat merkeze alınarak belirlenmesi hayati derecede önemlidir"

Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali YALÇIN, yönetici atamalarında liyakat çağrısında bulundu.Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali YALÇIN açıklamasında "Öte yandan, bir sistemin sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi için yönetici kadroların liyakat merkeze alınarak belirlenmesi hayati derecede önemlidir. Liyakat sisteminde bir pozisyon için seçilen kişinin yeterli bilgiye, eğitime ve tecrübeye sahip olması gerekir" dedi.

Yalçın "Yönetici kadroların liyakat merkeze alınarak belirlenmesi hayati derecede önemlidir"

Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali YALÇIN açıklamasında; "Bugünlerde dünyanın farklı yerlerinden bir söz yükseliyor: “Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak!” Kovid 19 sürecinin sebep olduğu kaotik ortamda, gerek uluslararası düzlemde gerekse ulusal ölçekte daha düne kadar muhatap olduğumuz birçok fikir, düşünce ve kurumsal yapının sorgulandığı bir süreçten geçerken, evet, hiçbir şey eskisi gibi olmayacak fakat “yeniye” ilişkin söylemlerin de belirsizlik üzerine yükseldiğine hep birlikte şahit oluyoruz. Dolayısıyla, her kriz döneminde olduğu gibi insanlar belirsizlikten kaçmak için ezberlerini daha üst perdeden dile getirme telaşına kapılır. Bu süreçte de aynısı olmaktadır. Oysa gerçeklikle muhataplığımızı güçlendirdiğimiz sürece, içinden geçtiğimiz süreci doğru değerlendirip geleceğe ilişkin güçlü bir adım atabiliriz. Fakat bu ortamda paniğin oluşturduğu ve nereden bakarsanız bakın ezbere dayanan, entegrizmin sebep olduğu gürültüye takılmadan, yaşadığımız zemini şekillendiren fikirleri de ıskalamadan yarının ipuçlarını yakalamaya çalışmalıyız." dedi. 

Açıklamasına;

"Öte yandan, bir sistemin sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi için yönetici kadroların liyakat merkeze alınarak belirlenmesi hayati derecede önemlidir. Liyakat sisteminde bir pozisyon için seçilen kişinin yeterli bilgiye, eğitime ve tecrübeye sahip olması gerekir. Üzerinde durulan yalnızca o görevin gerektirdiği niteliklerdir. Özellikle bir ülkenin, toplumun geleceğinin şekillendiği eğitimde yönetim kadrolarının nepotizmden, kayırmacılıktan uzak bir şekilde belirlenmesi, tabiri caizse geleceğin de adil şahitlik çerçevesinde belirlenmesi anlamına gelir. Zira yönetimde hâkim olan ilkeler ve kurallar toplumsal yaşamın işleyişini belirler." ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2020, 00:56

CerenYORUM EKLE
YORUMLAR
Ankara
Ankara - 1 yıl Önce

Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Destek Başkan ve Destek başkan Yardımcılarında LİYAKAT var mı sayın Ali Yalçın? Liyakat için sendika bu işlerden elini çekmeli mi?

Ali Doğru
Ali Doğru - 1 yıl Önce

Başkanım Aile bakanlığında ki yönetici atamalarında liyakatsizliğe baktınız mı? Çocuk kadın yaşlı kuruluşlarına polis, hemşire, gardiyan, imamlar atandı hep. Yazılıda 90 puan alıyorsun, sözlüde konu ile alakası olmayan sözlü heyeti sana 67 verip ekliyor, öte yandan yazılıda 60 alana 98 verip atıyorlar.

Haci şahin
Haci şahin - 1 yıl Önce

Sayın başkanım siyaset kamunun içinde olduğu sürece liyakatın olmayacağını tıpkı sendikalarda olduğu gibi iktidara yakın olan sendikaların yönetim kadroları çok geçmeden kamunun idari kadrolarında

SIRADAKİ HABER