Sünnetin doğumdan sonraki ilk 2 yılda yapılması uygun

Çocuk Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Yeşim Edirne, sünnet hakkında bilinmesi gerekenlerle ilgili uyarılarda bulundu. Sünnetin doğumdan sonraki ilk iki yılda yapılmasının daha uygun olduğunu söyledi.

Sünnetin doğumdan sonraki ilk 2 yılda yapılması uygun

Çocukluk çağında en sık yapılan cerrahi işlemlerin başında gelen sünnet işlemi, okulların kapanmasıyla birlikte hız kazandı.

Denizli Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Yeşim Edirne de sünnette yapılacak cerrahi işlemin çocukta psikolojik travma oluşturmadan hijyenik şartlara uygun gerçekleştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Çocuk Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Yeşim Edirne, sünnet hakkında bilinmesi gerekenlerle ilgili uyarılarda bulundu.

"Ameliyathane ortamında yapılmalı"

Sünnetin ciddi bir cerrahi girişim olduğunu ve hafife alınmaması gerektiğini söyleyen Edirne; "Toplumumuz tarafından yüksek önemde olan sünnet işleminin hastane ortamında ve ameliyathane koşullarında alanında uzman kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde sağlık için uygulanan basit bir cerrahi işlem olan sünnet, çocuğun tüm yaşamını etkileyebilecek önemli problemlere yol açabilir. Sünnet öncesinde çocuğun mutlaka bir uzman tarafından muayene edilmesi gerekmektedir." dedi.

"Sünnet tıbbi olarak her yaşta yapılabilmektedir"

Yeni doğan bebeğin doğar doğmaz sünnet edilmesinin doğru bir yaklaşım olmadığını, yeni doğan bebekte sarılık, kilo kaybı, emme, yutma sorunu gibi problemlerin görülebileceğini sünnet için bu sürenin geçilmesinin daha uygun olacağını belirten Op. Dr. Yeşim Edirne, "Sünnet tıbbi olarak her yaşta yapılabilmektedir. Psikolojik travmanın ve enfeksiyon riskinin en aza indirilmesi açısından doğumdan sonraki ilk 2 yıl içerisinde yapılması daha uygundur." ifadelerini kullandı.

"Sünnet sonrası çocuklar normal hayatına hemen dönebilir"

Bebeklik döneminde yapılan sünnetlerin iyileşmelerinin daha hızlı olduğunu ve bebek bezli olduğu için de bakımının kolay olduğunu anlatan Op. Dr. Yeşim Edirne, "Sünnetten iki saat sonra beslenmeye başlanabilir. Ameliyat sonrasında hekim tarafından son kontrol yapılır. Sünnet sonrası çocuklar normal hayatına hemen dönebilir. Ameliyattan sonra reçete edilen antibiyotik içerikli kremle işlem yapılan bölgeye pansuman yapılır. Beklenmeyen bir durum görüldüğünde de hemen sağlık tesisine müracaat etmek gerekir." bilgilendirmesinde bulundu.(En Son Haber)


Ceren

YORUM EKLE