Sendika olarak nereyi düzelteceğimizi,nereyi uyaracağımızı şaşırmış vaziyetteyiz.

Adana Sağlık Sen Başkanı Bekir Nennioğlu sağlıkçılara extra ek ödeme veriliyormuş algısını oluşturulduğunu ve basın-yayın kuruluşu sağlıkçılar 3 ay ek ödeme alacaklar başlığı ile yayınlayınca yine toplumda sağlıkçılar ek ödeme alıyorlar algısına bir kürek daha toprak atmış oldu dedi. Nennioğlu açıklamasında;

Sendika olarak nereyi düzelteceğimizi,nereyi uyaracağımızı şaşırmış vaziyetteyiz.
"BASINA MEKTUP...
Sendika olarak nereyi düzelteceğimizi,nereyi uyaracağımızı şaşırmış vaziyetteyiz.
Covid-19 pandemisinin ülkemizde ilk görüldüğü Mart ayından bugüne kadar Sağlık Bakanımız onca basın açıklaması gerçekleştirdi o günden bugüne basın mensupları sağlıkçılarin hakları ile ilgili elle tutulur hiçbir konuyu doğru dürüst gündeme taşımadıkları gibi üstüne üstlük birde mevcut bilgileri yanlış yayınlayarak toplumda sağlıkçılara extra ek ödeme veriliyormuş algısını oluşturdular.
Bugun yayinlanan genelge ile covid servislerinde çalışan sağlık çalışanları Ağustos ayından itibaren ek ödemelerini tavandan alacaklar.İste bu haberi birçok basın-yayın kuruluşu sağlıkçılar 3 ay ek ödeme alacaklar başlığı ile yayinlayinca yine toplumda sağlıkçılar ek ödeme alıyorlar algısına bir kürek daha toprak atmış oldular.
Gelin hem basın mensupları hem topluma bu olayın doğrusunu açıklayalım.Diger bütün kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memurlar maaşlarını tek ödeme olarak genel bütçeden alırken sadece sağlık çalışanları maaşlarının bir kısmını genel bütçeden bir kısmını da döner sermaye denilen havuzda biriken paradan yani katma bütçeden alırlar işte bu miktara ek ödeme denir ve kazanca göre farklılık gösterir.
Hatta bu ücret gelir olarak görülüp devlet tarafından gelir vergisi kesilirken ne hikmetse emekli kesenegine yansitilirken gelir olarak gözükmez ve emekli kesenegine yansitilmaz dolayısıyla sağlıkçı emekliliğinde de kendisiyle emsal diğer memurlardan hem daha az tazminat hemde daha az maaş alır.İste bu ek ödeme denilen kısmını tavandan yani havuz tam dolmuş gibi düşünülüp verilmesi olayıdır bakanlığın tavandan verilecek sözü.Hatta birçok kurum gelir konusunda sıkıntısı olmadığı için bu jestin onlara bir faydası da olmayacaktır.
Kisaca sayın basın mensupları arkadaşlar sizden sağlık çalışanlarının beklentisi haberleri yayınlarken doğru bilgi ile yayinlamanizdir.
Dünden beri toplumda sağlıkçılar ek ödeme alacaklarmış sözü her yerde ayyuka çıkmıştır.
Zaten bu son genelge ile moralsizliklerine bir aşama daha ekleyen sağlık bakanlığına sizde yanlış bilgilerle eşlik edip sağlıkçıların son umudu son kalesi olmaktan çıkmayın..
Saygılarımla." ifadelerine yer verdi.

CerenYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER