"Şehir Hastanesinin Musluklarından Ölümcül Akciğer Mikrobu Akıyor" Başlıklı Haberlere Açıklama

Bazı internet siteleri ve sosyal medya hesapları üzerinden, "Mersin Şehir Hastanesi Musluklarında Ölümcül" mikrop bulunduğu iddialarını içeren haber ve paylaşımlara ilişkin resmi açıklama.

"Şehir Hastanesinin Musluklarından Ölümcül Akciğer Mikrobu Akıyor" Başlıklı Haberlere Açıklama

Mersin Şehir Hastanesi Başhekimi Doç.Dr. Bahar AYDINLI tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle;
Bugün bazı internet haber sitelerinde yer alan “Şehir Hastanesinin Musluklarından Ölümcül Akciğer Mikrobu Akıyor” başlıklı haberler üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek görülmüştür.Öncelikle söz konusu olay 2017 yılında gerçekleşmiş; ardından gerekli çalışmalar yapılarak dekontaminasyon işlemleri titizlikle uygulanmıştır. Alınan tedbirler ve takipler neticesinde ilerleyen dönemlerde yapılan kontrollerde hastalığa yönelik herhangi bir bulguya rastlanmamıştır.En son 2020 Ocak ve Temmuz aylarında yapılan kontrollerde halk arasında Lejyoner Hastalığı olarak bilinen “Legionella Pneumophilla” mikroorganizması tespit edilmemiştir.
Türkiye’de Sağlık Bakanlığı yönetmeliği gereği tüm hastanelerde Enfeksiyon Kontrol Komitesi bulunmaktadır. Bu komiteler, hastanelerde gelişebilecek bu ve benzer enfeksiyon risklerini değerlendirerek gerekli çalışmaları periyodik olarak titizlikle yapar. Ayrıca Lejyoner Hastalığı Kontrol Usul ve Esasları Hakkındaki Yönetmelik de mevcuttur.Bu yönetmelik çerçevesinde 23 Kasım 2017 tarihinde Mersin Şehir Hastanesinde 60 noktadan alınan numunelerden ikisi pozitif çıkmıştır. Bunun üzerine Hastane Enfeksiyon Kontrol Komitesi ilgili yönetmelik kapsamında çalışmalar yapmıştır. Bunun sonucunda yukarıda da belirtildiği gibi 2020 yılı içinde Ocak ve Temmuz aylarında alınan son numunelerde Legionella üremesi olmadığı tespit edilmiştir.
Haberde bahsedildiği gibi hastane yönetiminin gerekli tedbirleri almadığına yönelik iddialar gerçeği yansıtmamakta; Covid-19 pandemi döneminde yapılan bu tür asılsız haberler sahada canla başla görev yapan sağlık çalışanlarını derinden yaralamaktadır. Bu tür asılsız haberler aynı zamanda vatandaşların kaygısının artmasına yol açmakta; kurumlara ve sağlık sistemine olan güveni de zedelemektedir.
Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.
Doç.Dr.Bahar AYDINLI
Mersin Şehir Hastanesi Başhekimi

CerenYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER