Sağlık Bakanlığı resmen açıkladı: Evde karantina süresi kısaldı!

Sağlık Bakanlığı evde izolasyon süresini güncellerken, evde karantina süresinin kısaldığını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı resmen açıkladı: Evde karantina süresi kısaldı!

Sağlık Bakanlığı evde izolasyon süresini güncellerken, yeni tip Koronavirüs testi pozitif vakalarda PCR alındığı günden itibaren, olası vakalarda ise semptom başlangıcından itibaren 10. günün sonunda izolasyonun sonlandırılacağını ve işe dönülebileceğini açıkladı.
Sağlık Bakanlığı Perşembe günü koronavirüs Rehberindeki Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon bölümünün “Covid-19 hastalarında izolasyonun sonlandırılması” kısmında değişiklik yaptı.

Rehberin eski halinde izolasyon süresi; a) hastanede yatmakta iken 48-72 saatlik izlem sonucunda evde izlenmeye uygun olduğu değerlendirilerek taburcu edilen hastalar ile b) hastaneye yatırılması gerekmediği için evde takip edilen hastalarda (her ikisi için de semptomlarının geçmesi koşuluyla) 14 gündü.

TEST YAPTIRMADAN İŞLERİNE DÖNEBİLECEKLER

Rehberin 3 Eylül’de düzenlenen son halinde ise PCR testi pozitif olup evde izlenen semptomsuz ya da hafif vakalarda izolasyon süresi 10 güne indirilerek, izolasyon süresi sona erenlerin PCR testi yapılmaksızın işlerine dönebilecekleri belirtildi.

Aynı yönde bir düzenleme, 16 Ağustos tarihinde, yapılmış araştırmaların sonuçlarını değerlendiren ABD CDC (Hastalık Kontrol Merkezi) kurumu tarafından da yapılmıştı.

İngiliz Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) de Covid-19 ile uyumlu semptomları olan ya da PCR testi pozitif kişilere evde 10 günlük izolasyon öneriyor ve böyle kişilerin birlikte yaşadıkları bir başka kişinin daha testinin pozitif olması durumunda izolasyon süresini 14 güne çıkarıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2020, 13:36

CerenYORUM EKLE
YORUMLAR
Pınar BAYRI
Pınar BAYRI - 1 yıl Önce

Evde 3 kişi ( 6 yas, 13 yaş ve ben) pozitif ise bu durumda nasil olacak

SIRADAKİ HABER