Mardin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından hastanelere gönderilen yazı gündem oldu

Yıllardır hak ettikleri halde ek ödeme alamayan sağlık personelleri için pandemi nedeniyle tartışmalı olarak verilen ve tavan ek ödeme olarak duyulan ek ödeme uygulaması hakkında Mardin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından hastanelere gönderilen yazı gündem oluşturdu.

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından hastanelere gönderilen yazı gündem oldu

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Hizmet Başkanı Murat Sinanoğlu imzası ile hastanelere gönderilen yazıda; Covid-19 salgını nedeniyle bazı birim ve personellere tavan ek ödeme yapılacağı, bunun için Kurum Amirlerinin listeleri hazırlarken gereken hassasiyeti göstermeleri, sadece fiilen Covid-19 salgınıyla sahada mücadele eden isimlerin bildirilmesi gerektiği, Aksi halde 818 sayılı Borçlar Konunu Hükmüne göre sebepsiz zenginleşme nedeni sayılacağı talimatlandırıldı. İl Sağlık Müdürlüğü Devletin Mal Varlığında azalmaya neden olan bu uygulamaları bilerek yapanlar içinse, idari ve cezai açıdan sorumlu olduklarını belirterek gereken hassasiyetin gösterilmesini istedi.
Mardin Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Murat Sinanoğlu imzasıyla gönderilen 30.9.2020 tarihli “Ek Ödeme Hak.” konulu yazıda, Sağlık Bakanlığı’nın 25 Eylül’de Covid-19 salgını nedeniyle bazı birim ve personellere tavandan ödeme yapılacağını bildirdiği anımsatıldı.

Söz konusu yazıda; sağlık personeline tavandan yapılacak ek ödemeler için kurum amirlerinin listeleri hazırlarken gerekli hassasiyetleri göstermeleri istenerek, “Sadece fiilen Covid-19 salgınıyla sahada mücadele eden isimlerin bildirilmesi gerekmektedir” denilmesi dikkat çekti.

SEBEPSİZ ZENGİNLEŞME BENZETMESİMardin Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Murat Sinanoğlu’nun yazılı talimatında, tavan ek ödeme listelerini hazırlayan personele yönelik idari ve cezai yaptırım uyarısı yapılırken şu ifadelere yer verildi: “Aksi halde oluşacak her türlü yanlış beyandan, 818 sayılı Borçlar Kanunu hükümlerine göre sebepsiz zenginleşme nedeni sayılmaktadır. Devletin malvarlığında azalmaya neden olan bu uygulamaları bilerek yapanlar, ilgili kanun hükümlerine göre idari ve cezai açıdan sorumludurlar.”

RESMİ YAZIDAKİ ÇELİŞKİ

Mardin Sağlık Müdürlüğü’nün Covid-19 servisinde aktif olarak çalışan sağlık personeline tavandan yapılacak ek ödemelerle ilgili göndermede bulunduğu 818 sayılı Borçlar Kanunu 1 Temmuz 2012’de yürürlükten kaldırıldı. 1 Temmuz 2012’den bu yana 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu yürürlükte bulunuyor ve “Sebepsiz Zenginleşme” düzenlemesi iki kişi arasındaki hukuki ilişkiyi düzenliyor. “Sebepsiz Zenginleşmeden Doğan Borç İlişkileri”, 6098 sayılı Borçlar Kanunu’nun 77 ila 82’nci maddeleri arasında düzenleniyor ve “Haklı bir sebep olmaksızın, bir başkasının malvarlığından veya emeğinden zenginleşen kişinin bu zenginleşmeyi geri vermekle yükümlü” olmasını içeriyor. 

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2020, 06:50

CerenYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER