Koronavirüs nedeniyle hangi ülkede kaç sağlık çalışanı hayatını kaybetti?

Koronavirüs nedeniyle hangi ülkede kaç sağlık çalışanı hayatını kaybetti?

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), Covid-19 salgınında hayatını kaybeden sağlık çalışanlarına ilişkin bir rapor yayımladı. Rapora göre, dünya genelinde 7 binden fazla sağlık çalışanı koronavirüse yakalanarak hayatını kaybetti.

Uluslararası Af Örgütü'nün perşembe günü yayımladığı raporda, Türkiye'de 41 sağlık çalışanının hayatını kaybettiği kaydedildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da geçtiğimiz günlerde Türkiye'de salgından etkilenen sağlık çalışanlarıyla ilgili açıklamasında, "Şu dönemde, maalesef enfekte olan sahada çalışan sağlık çalışanlarımızın sayısı fazla oldu. Toplam sayımız 7 bin 428. Yani 1 milyon çalışanımız içinde 7 bin 428 kişi enfekte, ortalama vakalarımız içindeki oranı yüzde 6,5’e yakın." demişti.

Af Örgütü'nün raporunda incelenen ülkeler arasında yalnızca Meksika'da 1320 sağlık çalışanının Covid-19 nedeniyle öldüğü bildirildi. Buna göre Meksika, pandemi sürecinde sağlık çalışanlarının en çok öldüğü ülke oldu.

Rapora göre, Meksika'dan sonra en fazla sağlık çalışanı kaybı yaşayan ülkeler sırasıyla Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İngiltere, Brezilya, Rusya ve Hindistan olarak kaydedildi.

ABD'de 1077, İngiltere'de 649, Brezilya'da 634, Rusya'da 631, Hindistan'da ise 573 sağlık çalışanı Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.Raporda, Uluslararası Af Örgütü Ekonomik ve Sosyal Adalet Birimi Direktörü Steve Cockburn'un görüşlerine de yer verildi.

Cockburn'ün "7 binin üzerinde kişinin, başkalarının hayatını kurtarmaya çalışırken ölmesi, sarsıcı boyutlarda bir krizdir. Güvenli bir iş ortamında çalışmak her sağlık çalışanının hakkıdır. Bu kadar yüksek sayıda kişinin nihai bedeli ödüyor olması bir skandal" ifadelerini kullandığı aktarıldı.

Raporda ayrıca, incelenen ülkelerde sağlık çalışanı ölümlerinin olduğundan az bildirilmesi nedeniyle gerçek sayının çok daha yüksek olabileceğinin altı çizildi.

CerenYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER