Hastanedeki Skandalla İlgili Soruşturma

İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli, İYİ Parti Malatya İl Başkanı Avukat Süleyman Sarıbaş'ın solunum cihazlarının arızalı olduğu ve Covid-19 hastalarının mağdur olduğu iddiası üzerine açıklamada bulundu.

Hastanedeki Skandalla İlgili Soruşturma

OKSİJEN BİTTİ, HASTALAR SEVKEDİLDİ.. ‘KISA SÜRELİ SORUN YAŞANDI, MAĞDURİYET OLMADI’ AÇIKLAMASI..

Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde geçtiğimiz hafta ‘oksijen kesilmesi’ sonucu ciddi bir sorun yaşandığı, yoğun bakımdaki hastaların başta Turgut Özal Tıp Merkezi olmak üzere diğer hastanelere sevkedildiği bildirildi. Kamuoyunda bu nedenle ölümler yaşandığı yolundaki iddialara karşın, bu nedenle herhangi bir ölüm olayı meydana gelmediği öğrenilirken, konunun İyi Parti İl Başkanı Süleyman Sarıbaş tarafından sosyal medya hesabından dile getirilmesinin ardından Sağlık Müdürü Prof.Dr. Recep Bentli bir açıklama yaptı. Bentli, kısa süreli bir sorun yaşandığını, ancak müdahale edilerek tüm tedbirlerin alındığını, hasta mağduriyeti yaşanmadığını, ayrıca konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu.

HASTANEDE SKANDAL.. OKSİJEN BİTTİ!
Malatya Turgut Özal Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, 17 Ağustos günü, iddiaya göre oksijen bitmesi nedeniyle sorun yaşandı. Olayın farkedilmesi üzerine, yoğun bakımdaki hastalara hemen müdahale edildi.

İhmal olduğu değerlendirilen oksijen kesilmesi üzerine, cihaza bağlı olarak tedavileri süren yoğun bakımdaki hastalar diğer hastanelere sevkedilirken, oksijen sorunu bir süre sonra giderildi.

Olay üzerine, idari soruşturma başlatılırken, Sağlık Bakanlığı’ndan da müfettiş istendiği öğrenildi.

SARIBAŞ AÇIKLAMA YAPTI, SAĞLIK MÜDÜRÜ YANIT VERDİ..
Konunun İyi Parti İl Başkanı Avukat Süleyman Sarıbaş tarafından sosyal medya hesabından duyurulması üzerine, Sağlık Müdürü Prof.Dr. Recep Bentli bir açıklama yaptı.

Bentli, sorun yaşandığını doğrularken, hasta mağduriyetinin yaşanmaması için her türlü önlemin alındığını, ayrıca olayla ilgili soruşturma başlatıldığını bildirdi. Bentli, yaptığı yazılı açıklamada şöyle dedi:

“İyi Parti Malatya İl Başkanı Av. Süleyman Sarıbaş, sosyal medya hesabında solunum cihazlarının arızalı olduğu ve Covid-19 hastalarının mağdur olduğunu iddia etmektedir. Söz konusu sosyal medya hesabında, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 17 Ağustos 2020 tarihi saat 05:00 sularında oksijen tanklarındaki basıncın düşmesine bağlı olarak kısa süreli bir sorun yaşanmıştır. Basıncın düşmesi ile beraber, teknik birimlerimiz tarafından ivedilikle inceleme yapılmış ve gerekli müdahale yapılıp, tüm tedbirler alınmıştır. Hasta mağduriyeti yaşanmaması için hastalara gerekli tıbbi müdahaleler yapılıp, aksaklık süresi boyunca sevki gereken hastaların diğer hastanelere transferi sağlanmıştır. Konunun detaylı olarak incelenmesi ve yaşanan aksaklığın sorumlularının tespiti ile ilgili idari soruşturma başlatılmıştır. Soruşturma tamamlandığında gerekli yasal işlemler yapılacaktır.

Söz konusu tarihten itibaren hastanemizde elektrik kesintisi, oksijen basınç düşüklüğü veya solunum cihazlarında herhangi bir arıza yaşanmamıştır. Hastanemiz yataklı servisler ve yoğun bakımlarında tüm hizmetler sorunsuz bir şekilde devam etmektedir.”

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2020, 22:34

CerenYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER