D vitamininin, koronavirüs riskini azalttığı saptandı

ABD'de yürütülen çalışmaya göre, koronavirüse yakalanan 235 hastanın D vitamini düzeyleri ölçüldü. Yeterli D vitamini seviyesine sahip olanların ölme olasılığı ortaya konuldu.

D vitamininin, koronavirüs riskini azalttığı saptandı

ABD 'deki yeni bir araştırmaya göre, yeterli D vitamini seviyesine sahip hastaların koronavirüs kaynaklı enfeksiyon riskinin diğer hastalara kıyasla daha düşük olduğu tespit edildi.

Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin yaptığı araştırmada, D vitamini yeterliliği olan kişilerin koronavirüs kapma ve ölme olasılığının düşük olduğu tespit edildi.

"PLOS One" adlı akademik dergide yayınlanan çalışmada, koronavirüs rahatsızlığıyla hastaneye yatırılan 235 hastadan D vitamini düzeylerini ölçmek için kan örnekleri alındı.

ÖLME OLASILIĞI YÜZDE 51'DEN DAHA DÜŞÜK

40 yaşın üzerindeki hastalarda, yeterli D vitamini seviyesine sahip olanların, eksik olan hastalara göre ölme olasılığının yüzde 51'den daha düşük olduğu belirtildiKısa süre önce yeterli D vitamininin koronavirüse yakalanma riskini yüzde 54 azaltabileceğine yönelik başka bir çalışma yayınlayan Doktor Michael Holick, vitaminin üst solunum yollarını etkileyen diğer virüslere karşı da yardımcı olabileceğini savunuyor.

CerenYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER