CHP MİLLETVEKİLİ EMİR: "Üniversite rapor istiyor, hastane randevu vermiyor"

CHP MİLLETVEKİLİ  EMİR: "Üniversite rapor istiyor, hastane randevu vermiyor"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Murat Emir, sağlık ve spor bilimleri ile ilgili fakültelerde kayıt için heyet raporu istendiğini ancak öğrencilerin pandemi nedeniyle randevu alamadıklarını ve mağdur olduklarını söyledi.

Kayıtların birkaç gün sonra sona ereceğini belirten Emir, “Öğrenciler, rapor için en erken 15 gün sonrasına randevu alabiliyor. Ülkede salgın almış başını giderken binlerce öğrenciyi hastane kapısına yığmak nasıl bir iş bilmezliktir. YÖK'ün ve rektörlerin salgından haberi yok mu? YÖK, yaşanan mağduriyete müdahale etmeli" dedi.

"En erken 15 gün sonrasına randevu veriliyor"

YÖK'e seslenen Emir, şunları söyledi: "Aralarında bazı tıp ve diş hekimliği fakültelerinin de bulunduğu sağlık ve spor bilimleri ile ilgili bazı fakültelerde kayıt yaptıracak öğrencilerin tam teşekküllü bir devlet ya da üniversite hastanesinden heyet raporu alması isteniyor.

Ancak, COVID-19 salgınının daha da arttığı şu günlerde acil hastalar bile hastane kapısında sıra beklerken heyet raporu için başvuran öğrencilere en erken 15 gün sonrasına randevu verilebiliyor.

Pandemi koşulları nedeniyle hastanelerde rapor başvurusuna yönelik randevuların geç tarihlere verilmesi açıklanabilir ancak, birçok üniversitede kayıtların birkaç gün içinde sona ermesine karşın yaşanan mağduriyetle ilgili bir düzenleme yapılmaması açıklanamaz.

"YÖK'ün salgından haberi yok mu?"

YÖK'ü ve üniversiteleri yönetenlerin ülkede yaşanan COVID-19 salgınından ve hastanelerdeki yoğunluktan haberi yok mu? Ülkede salgın almış başını giderken binlerce öğrenciyi hastane kapısına yığmak ve bununla ilgili öğrencilerin, velilerin isyanına kulak tıkamak nasıl bir iş bilmezliktir. Memleketlerinden kayıt için başka şehirlere giden öğrenci ve veliler şu anda ne yapacağını bilemez halde sorunun çözülmesini bekliyor.

YÖK, bu durumu önceden görüp tedbir almalı ve bazı düzenlemelerle üniversite kayıtlarının önünü açmalıydı. Yapılacak düzenlemeyle heyet raporunun daha sonra istenmesi şartı getirilerek kayıtların önü açılabilir ve bu düzenleme acilen yapılmalıdır."

CerenYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER