Başhekim Görevden Alındı

Antalya Kumluca Devlet Hastanesi'nde hemşire Ayşe Yetkin'in görev yerini terk ettiği gerekçesiyle başhekim tarafından kendisine 500 kez, "Ben salağım, servisimden başka servise gittim" yazdırmasını iddia etmesiyle başlatılan soruşturmada, Başhekim Ayşegül Alkan açığa alındı. Soruşturma kapsamında aynı yazının iki hemşireye yazdırıldığı ortaya çıktı.

Başhekim Görevden Alındı

Kumluca Devlet Hastanesi’nde hemşire Ayşe Yetkin’in şikayetiyle, görev yerini terk ettiği gerekçesiyle başhekimin hemşirelere 500 kez, “Ben salağım, servisimden başka servise gittim” yazdırdığı ortaya çıktı. Sağlık Bakanlığı tarafından açılan soruşturmada iki hemşirenin ve başhekimin alınan ifadelerinin ardından, Başhekim Ayşegül Alkan görevinden alındı.

“İNSAN ONURUNU YARALAYAN CEZALANDIRMA BİÇİMİ”

Sağlık çalışanına karşı yapılan uygulamayı kabul edilemez olarak nitelendirdiklerini belirten Antalya Tabipler Odası Başkanı Nursel Şahin şunları söyledi:

* Çünkü kamu çalışanlarının uydukları yasalar ve yönetmelikler var. Eğer bir çalışan görev yerinde bulunmamak ya da herhangi bir nedenle görevini ihmal ediyorsa yürüteceğiniz yasal ve yönetmelik gereği yöntemler var. Tutanak tutulabilir, soruşturma açılabilir ve disiplin yönetmeliğinden karşılık gelen soruşturma sonucunda taraflar gereken ceza uygulanır. Fakat bu arkadaşlarımızda meslek etiğine uymayan bir cezadır. Bu ceza akıl tutulması. İnsanın öz saygısını ve insan onurunu yaralayan cezalandırma biçimi. Sağlık çalışanları zaten salgın ve çalışma nedeniyle stres altındayken bir de idari baskılar ya da mobbing benzeri tutumlarla karşı karşıya kalmamalı.

“SORUŞTURMA AÇTIK”

Sağlıkta şiddetten yana sıkıntılı olduklarını da ekleyen Şahin, “İzinlerimiz istifalarımız, yer değiştirmelerimiz yasaklanmıştı, bir de yöneticilerin bu tutumu kabul edilemez. Onunu için bu uygulamayı kınadık ve insan haklarına aykırı bulduk. Başhekimin görevden alınması İl Sağlık Müdürlüğü'nün bir tasarrufu. Görevden alıp kendi izleyecekleri bir yol. Ama biz kendi odamızda meslek etiğine uygun olup olmaması açısından soruşturma açtık. Tabi iki tarafından kendilerini savunma hakkı olacak. Ona göre değerlendireceğiz. Ama böyle ceza kabul edilemez bu arkadaşımız orada çalışmaya devam edecek akadaşlarıyla birlikte olacak. Sağlık bir ekip işi diyoruz biz. Bu ekibin içerisinde çalışma barışını bozacak davranışlardan kaçınmaya özen göstermemiz lazım” diye konuştu.

Antalya Tabip Odası Başkanı Nursel Şahin

“ASIL SONUNA BAKMAK LAZIM”

Kumluca Devlet Hastanesi'nde görevli hemşirelerin maruz kaldığı cezanın kabul edilemez olduğunu ifade eden Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Antalya Şubesi Başkanı Kaan Taşer şöyle konuştu:

* Bizler sağlıkta şiddete hayır diyen meslek örgütlerinin başında geliyoruz. Bir sağlık çalışanına şiddetin nereden gelirse gelsin kabul edilemez. Bu gayret içerisindeyken sağlıkçılardan şiddetin olması kabul edilemez. Ne olursa olsun gereği yapılması lazım. Liyakata uygun atamaların yapılması lazım. Yasalara ve yönetmeliklere uygun davranılması gerekir. Başhekimin açığa alınması beklenen bir prosedür. Asıl sonuna bakmak lazım.

Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Antalya Şubesi Başkanı Kaan Taşer

“İKİ HEMŞİRENİN YERİNDE OLMADIĞI TARAFIMCA TESPİT EDİLMİŞTİR”

Kendisine yönetilen suçlamalara yazılı olarak yanıt veren Başhekim Dr. Ayşegül Alkan 13 Aralık günü saat 13.30 sıralarında Kumluca ve çevresinde meydana gelen aşırı yağışlar neticesinde hastanenin acil servisi ile ek bina inşaatı arasında kalan bölümde toprak kayması meydana geldiğini söyledi. Alkan, açıklamasında şunları anlattı:

* Bu nedenden ötürü güvenlik gerekçesiyle acil servis, hastanemiz poliklinik girişine taşınmıştır. Bu durumla ilgili gerekli bilgilendirmeler kaymakamlığımız ve Antalya İl Sağlık Müdürlüğü’ne ivedilikle yapılmıştır. Yapılan bilgilendirmeler sonrası Antalya İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Başkanı Sayın Op. Dr. Mehmet Akdağ saat 15.00- 16.00 civarında hastanemize gelerek acil serviste meydana gelen toprak kayması ile ilgili hasar tespit çalışması yapılmış ve poliklinik girişine taşınan acil serviste incelemelerde bulunularak, tarafımca bilgilendirmeler yapılmıştır.

* Kamu Hastaneleri Başkanı Sayın Op. Dr. Mehmet Akdağ taşınma süreci bitinceye kadar hastanemizden ayrılmayarak gerekli desteğini bize göstermiştir. Bu taşınma esnasında Covid-19 pandemisi kapsamında kurulan klinik ve tedavi alanlarını da Kamu Hastaneleri Başkanı Sayın Op. Dr. Mehmet Akdağ ziyaret etmek istemiş, bu alanlar ziyaret edilirken, pandemi servisinde görevli iki hemşirenin yerinde olmadığı tarafımca tespit edilmiştir.

* Kamu Hastaneleri Başkanı Sayın Op. Dr. Mehmet Akdağ hastanemizden ayrıldıktan sonra; pandemi kliniğine giderek yaşadığımız toprak kaymasına bağlı taşınma süreci, bir üst amirimin önünde düşürüldüğüm üzücü durum ve daha da önemlisi pandemi süresince en önemli tedavi ünitelerinden olan pandemi kliniğinde sağlık personellerinin bulunmamasına bağlı olarak saygı ve meslek etiği çerçevesinde tepkimi sözlü olarak ve asla hakaret içermeyen şekilde görev yerini terk eden personele gösterdim.

Başhekim Uzman Doktor Ayşegül Alkan

“OLAY GERÇEĞİ YANSITMAMAKTADIR”

Söz konusu hemşirelerin o sırada bir alt katta bulunan klinikte bir hastanın düşmesine müdahale amaçlı klinikte olmadıklarını belirttiklerini ifade eden Alkan, “Ancak hastanemizde 13.12.2020 tarihli hasta düşmesine bağlı olay bildirimi yapılmadığı tarafımca tespit edilmiştir. Buna ek olarak özellikle Covid-19 tedavisi gören hastaların klinik bulgularının ani değişiklik gösterebileceği, bu nedenle bir klinikte görevli iki hemşirenin kişisel ihtiyaçları için bile olsa aynı anda yerinde bulunmaması kabul edilebilir bir durum değildir. Saygıdeğer kamuoyuna ve değerli basın mensuplarına önemle belirtmek isterim ki sosyal medyada gündem olan ve Kumluca Devlet Hastanesi’nde yaşandığı iddia edilen tarafımla ilgili olay gerçeği yansıtmamaktadır” dedi.

BAKAN KOCA’DAN AÇIKLAMA

Olayla ilgili yazılı açıklamada bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise, “Başhekimin davranışı kabul edilemez. Özellikle bütün sağlık çalışanlarımızın özveri ile mücadele yürüttüğü bu dönemde Bakanlığımızın herhangi bir sağlık personelimizi incitecek bir fiile bile tahammül etmeyeceği bilinmelidir. Yürütülen disiplin soruşturmasının sonucu beklenmeksizin Alkan'ın başhekimlik sözleşmesi feshedilerek görevine son verilmiştir” ifadelerine yer verdi.

NE OLMUŞTU?

Kumluca Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ayşegül Alkan, 13 Aralık günü servis kontrolleri sırasında, hemşireler Merve Şahiner Çalışkan ve Ayşe Yetkin’in yerlerinde olmadığını belirledi.

İddiaya göre Başhekim Alkan, diğer birim müdürlerinin de olduğu bir ortamda azarladığı hemşirelere, görev yerini terk ettikleri gerekçesiyle kağıda 500 kez, “Ben salağım, servisimden başka servise gittim” yazmalarını söyledi.

Hemşire Ayşe Yetkin

7 SAYFALIK METİN

Hemşireler Çalışkan ve Yetkin ise, görev yerlerini terk etmediklerini öne sürerek, yazıyı yazmaya karşı çıkıp, resmi disiplin yönetmeliğinin uygulanmasını talep etti.

Başhekim Alkan’ın talebi kabul etmemesi üzerine 2 hemşire, 7 A4 kağıdına 500 kez “Ben salağım, servisimden başka servise gittim” yazdı. Altına da “Başhekimin ısrarı ile kaleme alınmıştır” notunu düştü.

CerenYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER