AİLE HEKİMLİKLERİNDEKİ İZİN MAĞDURİYETİNİN GİDERİLMESİ İÇİN ÇALIŞMA

​ Türk Sağlık Sen, Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı sonrasında aile hekimliklerinde izinlerin 4-B personelin izin hakları ile ilgili düzenlemenin uygulanması ile oluşan mağduriyetlerinin giderilmesi için Sağlık Bakanlığı’na başvuru yaptı.

AİLE HEKİMLİKLERİNDEKİ İZİN MAĞDURİYETİNİN GİDERİLMESİ İÇİN ÇALIŞMA
03 Haziran 2017 Cumartesi 01:59

Türk Sağlık Sen, Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı sonrasında aile hekimliklerinde izinlerin 4-B personelin izin hakları ile ilgili düzenlemenin uygulanması ile oluşan mağduriyetlerinin giderilmesi için Sağlık Bakanlığı’na başvuru yaptı.
 
Türk Sağlık Sen Açıklaması ;

Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı sonrasında aile hekimliklerinde izinlerin 4-B personelin izin hakları ile ilgili düzenlemenin uygulanması ile oluşan mağduriyetlerinin giderilmesi için Sağlık Bakanlığı’na başvuru yaptık.


Başvuruda Aile Hekimliği ödeme ve sözleşme yönetmeliğinin izinler ile ilgili düzenlemeleri içeren maddesi ile ilgili Danıştay açılan davalar sonucunda yürütmeyi durdurma kararı verdiği hatırlatıldı.
Başvuruda bu karar sonrasında Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı yazı ile yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar aile hekimliklerinde görevli personelin izinleri konusunda 4-B mevzuatının uygulanacağı belirtilerek bu durumun personel açısından mağduriyete yol açtığı ifade edildi.
Aile Hekimliği ödeme ve sözleşme yönetmeliğinin 7 gün babalık izni, 7 gün ölüm izni, 7 gün evlilik izni, doğumdan sonra ilk 6 ay 3 saat, ikinci 6 ay ise 1.5 saat süt izni mevcut iken 4-B’li personele ilişkin mevzuat hükümlerinin uygulanması ile 2 gün babalık izni, 3 gün evlilik izni, 3 gün ölüm izni, doğumdan itibaren 1 yıla kadar 1.5 saat süt izni kullanabileceği belirtilerek bunun mağduriyet oluşturduğuna dikkat çekildi.
Başvuruda Aile Hekimliği ödeme ve sözleşme yönetmeliğinde izinler ile ilgili düzenlemenin yeniden yapılıncaya dek, aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının izinleri hakkında kendilerine denk olabilecek hükümlerin uygulanmasının sağlanması talep edildi. 

Sağlık Bakanlığına Yaptığımız Başvuru İçin Tıklayın.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bir dost - 6 ay önce
ölüm iznini düşürün babalık iznini düşürün ama benim anlamadığım kadın 4 b' lide olsa annedir 657 de olsa annedir zaten bu düzenleme bebek sağlığı için çıkarılmıştı birine 3 saat ver diğerine 1,5 saat süt izni ver hangi mantıkla