AİLE HEKİMLİKLERİNDEKİ İZİN MAĞDURİYETİNİN GİDERİLMESİ İÇİN ÇALIŞMA

​ Türk Sağlık Sen, Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı sonrasında aile hekimliklerinde izinlerin 4-B personelin izin hakları ile ilgili düzenlemenin uygulanması ile oluşan mağduriyetlerinin giderilmesi için Sağlık Bakanlığı’na başvuru yaptı.

AİLE HEKİMLİKLERİNDEKİ İZİN MAĞDURİYETİNİN GİDERİLMESİ İÇİN ÇALIŞMA

Türk Sağlık Sen, Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı sonrasında aile hekimliklerinde izinlerin 4-B personelin izin hakları ile ilgili düzenlemenin uygulanması ile oluşan mağduriyetlerinin giderilmesi için Sağlık Bakanlığı’na başvuru yaptı.
 
Türk Sağlık Sen Açıklaması ;

Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı sonrasında aile hekimliklerinde izinlerin 4-B personelin izin hakları ile ilgili düzenlemenin uygulanması ile oluşan mağduriyetlerinin giderilmesi için Sağlık Bakanlığı’na başvuru yaptık.


Başvuruda Aile Hekimliği ödeme ve sözleşme yönetmeliğinin izinler ile ilgili düzenlemeleri içeren maddesi ile ilgili Danıştay açılan davalar sonucunda yürütmeyi durdurma kararı verdiği hatırlatıldı.
Başvuruda bu karar sonrasında Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı yazı ile yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar aile hekimliklerinde görevli personelin izinleri konusunda 4-B mevzuatının uygulanacağı belirtilerek bu durumun personel açısından mağduriyete yol açtığı ifade edildi.Aile Hekimliği ödeme ve sözleşme yönetmeliğinin 7 gün babalık izni, 7 gün ölüm izni, 7 gün evlilik izni, doğumdan sonra ilk 6 ay 3 saat, ikinci 6 ay ise 1.5 saat süt izni mevcut iken 4-B’li personele ilişkin mevzuat hükümlerinin uygulanması ile 2 gün babalık izni, 3 gün evlilik izni, 3 gün ölüm izni, doğumdan itibaren 1 yıla kadar 1.5 saat süt izni kullanabileceği belirtilerek bunun mağduriyet oluşturduğuna dikkat çekildi.
Başvuruda Aile Hekimliği ödeme ve sözleşme yönetmeliğinde izinler ile ilgili düzenlemenin yeniden yapılıncaya dek, aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının izinleri hakkında kendilerine denk olabilecek hükümlerin uygulanmasının sağlanması talep edildi. 

Sağlık Bakanlığına Yaptığımız Başvuru İçin Tıklayın.


Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2017, 11:45


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER