“ÜNİVERSİTE HASTANELERİNİ SAĞLIK BAKANLIĞI’NA BAĞLAYALIM”

Üniversite Hastaneler Birliği Başkanı ve Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, sağlık sistemi içinde üniversite hastanelerinin eğitim, araştırma ve hizmet sunumunda rol ve sorumluluklarının tanımı dahi olmadığını belirterek, “Sağlık Bakanlığı, üniversite hastaneleri, tüm hastaneler, tedarikçiler hep birlikte düşünerek geleceği iyi tasarlamamız gerekiyor. ‘Üniversite hastanelerini Sağlık Bakanlığı´na bağlayalım” dedi.

“ÜNİVERSİTE HASTANELERİNİ SAĞLIK BAKANLIĞI’NA BAĞLAYALIM”

Gelişme olursa bu kapsamda Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi Sağlık Bakanlığına devredilecek ve Numune bünyesine dahil edilerek birleşme sağlanarak birlikte sağlık hizmeti verilecek.

Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi´nin, 11 üniversite hastanesi ile birlikte Sağlık Bakanlığına devredilmesi gündeme geldi. Üniversite Hastaneleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Erkan İbiş, sağlık sistemi içerisinde üniversite hastanelerinin tanımı dahi olmadığını belirterek, birleşmeye sıcak baktıklarını söyledi.

Aralarında Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi´nin de yer aldığı 11 Üniversite Hastanesi´nin Sağlık Bakanlığına geçmesi konusunda çalışmaların tamamlanma aşamasına geldiği öğrenildi. Yaklaşık 100 Milyon lira civarında borcu bulunan Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi´nin Sağlık Bakanlığına devir işlemlerinin önümüzdeki günlerde gerçekleşmesi bekleniyor.

Yurt genelindeki üniversite hastanelerinin geleceği  İstanbul´da düzenlenen 10. TÜSAP Sağlık Hizmet Sunumu Vizyon toplantısında da gündeme geldi. Üniversite Hastanelerinin bugünkü durumu ve geleceğinin masaya yatırıldığı toplantıda konuşan Üniversite Hastaneler Birliği Başkanı ve Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, sağlık sistemi içinde üniversite hastanelerinin eğitim, araştırma ve hizmet sunumunda rol ve sorumluluklarının tanımı dahi olmadığını belirterek, “Sağlık Bakanlığı, üniversite hastaneleri, tüm hastaneler, tedarikçiler hep birlikte düşünerek geleceği iyi tasarlamamız gerekiyor. ‘Üniversite hastanelerini Sağlık Bakanlığı´na bağlayalım.´ Temel başlığımız budur. Bağlanmasında bir sorun yok, bağlanabilir ama bağlandığı zaman daha iyi olacak mı? Daha iyi olacak nedir? Hep birlikte buna ikna olalım. Çünkü hepimiz aslında aynı taraftayız” ifadelerini kullanmıştı. 

Kaynak:Büyük Sivas Haber

CerenYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER