Sakarya Sağlık İl Müdürü'nden Basın Mensupları ile ilgili Habere Açıklama

Sakarya Sağlık İl Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, basın mensuplarının hastanede gördüğü baskı, zulüm ve canlı hedef gösterilmesiyle yönelik yapılan 'Hastanede Zulüm Devri' ilgili haberlere yönelik olarak olarak inceleme başlattı.

Sakarya Sağlık İl Müdürü'nden Basın Mensupları ile ilgili Habere Açıklama

Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü  tarafından yapılan basın açıklaması:

"15.11.2018 tarihli Sakarya Halk Gazetesi'nde yer alan "HASTANEDE ZULÜM DEVRİ " başlıklı haberde geçen iddialar doğrultusunda, Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde basın mensubu Hüseyin CUMALI ile hastanenin güvenlik görevlileri arasında yaşandığı belirtilen olayla ilgili yapılan incelemede, basının ve kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla açıklama yapılması uygun görülmüştür.
Basında çıkan bazı haberlere göre ilimiz hastanelerinde basın mensuplarına karşı hukuk dışı davranış iddialarını araştırmak üzere inceleme başlatılmıştır. Hastane içerisinde hasta hakları acısından mahremiyet göz önünde bulundurularak Sağlık Bakanlığımız tarafından fotoğraf ve görüntü alınmasına izin verilmemektedir.
Özellikle acil servislere gelen hastaların mahremiyetleri daha ön planda olduğundan basın mensuplarının da bu konuda daha hassas davranacaklarını umarak, iddia konusu ile ilgili personele hizmet içi eğitim verilmek üzere başhekimlerimize resmi yazı gönderilmiştir. Basının haber alma özgürlüğü doğrultusunda mevcut kurallar ve kaidelerle yürürlükte olan yasalar çerçevesinde hareket edilmesi yönünde hastanelerimizde gerekli çalışmaların yapıldığını, kamuoyunun bilgisine sunarız.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2018, 08:39


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER