MAHKEME "AİLE HEKİMLİĞİNDE GÖREV YAPAN SAĞLIK PERSONELLERİNİN YILLIK İZİNLERİNDE ÜCRET KESİNTİSİ YAPILAMAZ" KARARI VERDİ

MAHKEME "AİLE HEKİMLİĞİNDE GÖREV YAPAN SAĞLIK PERSONELLERİNİN YILLIK İZİNLERİNDE ÜCRET KESİNTİSİ YAPILAMAZ" KARARI VERDİEskişehir Adalar Aile Sağlığı Merkezinde görev yapan üyemiz aile hekiminin 2017 yılı mayıs ayında kullandığı 5 günlük yıllık izin nedeniyle ücretinden 782 TL kesilmesi üzerine sendikamız tarafından dava açılmıştı.
Sendikamızın açtığı davayı görüşen Eskişehir 2. İdare Mahkemesi verdiği kararda aile hekimlerinin izinlerinden ücret kesilmesi ile ilgili yönetmeliğe dayanak olan kanun maddesinin anayasa mahkemesi tarafından iptal edildiğine dikkat çekildi.

Bu nedenle aile hekiminden yıllık izninde ücret kesilmesinin yasal dayanağının bulunmadığına vurgu yapıldı. Yapılan kesintisinin izin hakkına bağlı bir uygulama olduğundan bu yönü ile değerlendirildiğinde de işlemin hukuka uygun olmadığını sonuç ve kanaatine varılarak işlemin iptaline söz konusu kesintinin yasal faizi ile birlikte geri ödenmesine hükmedildi.

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2019, 23:20


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER