Kahvenin Bilinmeyen Faydaları

Kahvenin Bilinmeyen Faydaları

Kahve, beslenme alışkanlıklarımız içerisinde yer edinen, ruhen kendimizi iyi hissetmemize destek olan, sağlık üzerindeki faydaları çeşitli araştırmalar ile de kanıtlanmış bir içecek. Daha çok, gençler ve orta yaştaki bireyler tarafından tüketilen kahve, yaş gruplarına göre farklı şekillerde tercih edilebiliyor. Gençler aromalı kahveleri tercih ederken, orta yaşlı tüketiciler ise sade kahveyi tercih ediyor. Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi Sağlıklı Yaşam Yöneticisi Diyetisyen Sibel Mumcu “Kahvenin, bağışıklık sistemini güçlendirici ve hastalıklara karşı koruyucu etkisi var. Ancak yüksek miktarda tüketilen kahvenin zararlı etkileri de olabiliyor.

Çalışmalarda orta düzeyde alınan kafeinin (200-300mg) iştah arttırıcı, uyuşukluk ve zihin yorgunluğunu giderici etkileri gösterilmiş.  Önerilenden fazla alındığında ise uyarıcı etkisi arttığı için kalp çarpıntısına, kulakların uğuldamasına sebep olabilir. Günlük alınabilecek maksimum kafein için; kahve tüketiminizi günlük 2-3 fincanla sınırlı tutmanız sağlığınız için olumlu olacaktır.

Kafein dışında içerdiği alkoloid (yüzde 1,6) ve fenolik bileşikler (yüzde 35), kahvenin antioksidan etkisini oluşturur. Düzenli kahve içen ve yeterli sebze meyve tüketmeyen bireyler üzerine yapılan bir çalışmada kahve, en önemli antioksidan sağlayıcı olarak gösterilmiştir.

Kahvenin şeker hastalığı ile ilişkisi de incelenmiş ve düzenli kahve tüketenlerde Tip 2 diyabet görülme sıklığının azaldığı saptanmış. Bu etkiyi ise içeriğindeki kafein, klorojenik asit ve magnezyumun ile gösterdiği ortaya çıkmıştır.

Yapılan çalışmalarda kahvenin, daha hızlı düşünme, hatırlama yeteneği, konsantrasyon gibi zihinsel performans üzerine etkili olduğu görülmüş. Düzenli olarak tüketildiğinde bilişsel faaliyetlerdeki azalmayı geciktirdiği böylece Alzheimer hastalığı oluşma riskini yüzde 60 oranında azalttığı belirlenmiştir.

Yapılan çalışmalarda 200-300mg kafeinin (ortalama 3 fincan kahve) metabolik hızı yüzde 2-11 oranında artırdığı bulunmuş. Enerji harcamasını ve yağların yakılmasını hızlandıran etkiler gösteren kahve, bu etkileri ile kilo vermede yardımcı olabilir.

 Kahve çekirdeğinde enerji veren karbonhidrat türleri ve yağlar çok az miktardadır. Dolayısıyla sadece kahve çekirdeği kullanılarak yapılan kahveler, neredeyse enerji içermez. Burada dikkat edilmesi gereken, kahvenin içine eklenen diğer lezzet veren maddelerdir. Eğer bireyde kilo sorunu varsa, kahveye yüksek enerji içeren katkılar (aromalı şuruplar, şeker, krema vb.) ekletilmemelidir. Kahveyi sade içmekte zorlananlar ise içine yağı azaltılmış süt ekleyebilirler.Sulandırılmış kahveden hazırlayacağınız krem, gözaltı torbalarınıza iyi gelir. Bunların dışında kahvenin faydaları:

Zeytinyağıyla karıştıracağınız kahveyi yüz maskesi olarak uygulayabilirsiniz.

Yağ tutmuş mangalı temizlemenize yardımcı olur.

Tıkalı lavabonuzu açar.

Mobilya üzerindeki çizikleri siler.

Tava üzerindeki kiri çıkarır.Kek içine ilave edilecek az miktardaki kahve, aromatik bir tat verir.

Üzerine süreceğiniz kahve tozu etinizin pişerken yumuşak ve sulu kalmasını sağlar.

Elinize sinen kötü kokuları çıkarmanıza yardımcı olur.

2 hafta boyunca her gün kahve taneleri ve hindistan cevizinden oluşan bir karışımla bacağa uygulanan masaj, selülit riskini azaltır.

Kahve ile yıkanan saç daha parlak bir görünüme sahip olur.

Bahçenize gübre olarak kullanabilirsiniz.

Bahçeye serpiştirdiğiniz az miktardaki kahve tanesi, sümüklü böcekleri oradan uzak tutmaya yetecektir.

Kahve, toprağın pH değerini değiştirerek bazı çiçeklerin rengini değiştirebiliyor.

Suyla karıştırılmış kahve tanesi, 'sepya' tonlarında suluboya resim yapmada kullanılabilir.

Kahve taneleriyle mum yapmak bile mümkün.

Kahve tanelerinin de içinde bulunduğu bir karışımla ahşapların rengi değiştirilebilir.

Mutfak tezgahı üzerindeki silinmesi zor lekeleri çıkartır.

Evcil hayvanınızı yıkarken kahve tanesi kullanırsanız hayvanın vücudundaki pirelerden kurtulursunuz.

Havuç tohumlarının yanına serpiştirilen kahve taneleri sayesinde daha sağlıklı havuç yetiştirilecektir.

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2018, 13:44


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER