Eski askeri hastane, Askeri Sağlık Müzesi olacak

Eski askeri hastane, Askeri Sağlık Müzesi olacak

Çanakkale'de 1890'lı yılların başında Sultan II. Abdulhamid Han tarafından yaptırılan eski askeri hastane, Askeri Sağlık Müzesi yapılacak.
Hastane, 1912 tarihindeki depremde hasar gördü. Ardından da Çanakkale Savaşları sırasında bombalandı. 1930'ların sonunda kullanım dışı kalan eski askeri hastanenin Askeri Sağlık Müzesi olması için proje hazırlandı. Ziyaretçilere, savaş dönemini sağlık ve insaniyet üzerinden anlatacak olan proje ile dönemin şartları içinde sıhhiye hizmetinin önemi de aktarılacak.
Askeri Sağlık Müze projesi için düzenlenen bilgilendirme toplantısı Çanakkale Valisi Orhan Tavlı başkanlığında yapıldı. 
Askeri Sağlık Müzesi tamamlandığında içerisinde, Müze Sergi Alanı, Kütüphane, etkileşimli öğrenme odaları, grup çalışma odaları, Kızılay ilk yardım atölyesi, Anatomi atölyesi, tıbbı bitkiler laboratuarı, Mikrobioloji ve DNA laboratuvarı, konferans salonu, fuaye, geçici sergi, müze mağaza, İl Kültür Müdürlüğü ofis alanı, kapalı otopark alanları bulunacak.
Çanakkale'de yapılacak olan Türkiye'deki ilk Askeri Sağlık Müzesi, örneğine rastlanmamış bir konsept ile tarihi yaşatacak, Çanakkale tarihine, kültürüne ve turizmine katkı sunacak.YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER