Elbistan Devlet Hastanesi, obezite cerrahisi ameliyatlarına başlandı

Elbistan Devlet Hastanesi, obezite cerrahisi ameliyatlarına başlandıKahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde sadece büyük merkezlerde uygulanabilen mide küçültme (gastrik bypass) ve tüp mide ameliyatı ilk kez yapıldı.
Elbistan Devlet Hastanesi’nde görevli Genel Cerrahi Uzmanları Op. Dr. Uğur Kılınç ve Op. Dr. Vural Soyer ile diğer personellerden oluşan ekip, 3 obezite hastasını birden ameliyat etti. Hastalardan birine mide küçültme ameliyatı yapılırken diğer 2 hasta ise tüp mide operasyonu geçirdi. Elbistan Devlet Hastanesi’nde ilk kez mide küçültme ameliyatı yapılan hasta, ameliyat ekibinde yer alan Op. Dr. Uğur Kılınç’ın annesi 67 yaşındaki Fatma Kılınç, oldu. Kendisini oğlunun ve arkadaşlarının yer aldığı ekibe emanet eden anne Kılınç, şeker hastalığına bağlı olarak aşırı kiloları nedeniyle yürüyemez duruma geldiğini söyledi. 30 yıldır şeker hastalığı ile boğuştuğunu belirten Kılınç, eski sağlığına kavuşacak olmanın umuduyla şunları söyledi:
“Şeker hastasıyım. Şeker tansiyonum gözlerime ve dizlerime vurdu. Kilolarım vardı. 30 sene çektim. Çok ilaç kullanıyordum. Yürüyemez oldum. Hayatım çok zorlaşmıştı. Şimdi doktorlarımızın sayesinde ameliyat oldum. Çok çok iyiyim. Doktorlarımız sayesinde sağlığıma kavuşacağım. Evimizin içinde ameliyat olmak çok güzel bir şey. Ankara’yı da, Kayseri’yi de gördüm. Hem maddi hem de manevi güç yetecek bir şey değil. Burada doktorlarımızın maalesef kıymetini bilen yok. Kapısını vurup giriyorlar. 24 saat telefonları susmuyor. Ama bir teşekkürü çok görüyorlar. Başta oğlum Uğur’a, Burak ve Cüneyt hocama, bütün ekibine, başhekimimize ve hastane personelinin hepsine teşekkür ederim. Hepsinden Allah razı olsun. Buraya bu hizmeti getiren başta Mahir Ünal vekilimiz olmak üzere tüm herkesten Allah razı olsun. Benim gibi hastalar da gelsinler ameliyatlarını olsunlar. Canlarını bu ekibe rahatlıkla güvenebilirler.”
Elbistan Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Akif Türk de, hastanenin AII statüsüne yükselmesine bağlı olarak bu tür özellikli ameliyatların yapılabildiğini kaydetti. Türk, önümüzdeki günlerde hastaneye onkoloji, nefroloji, gastroenteroloji ve birçok yan dalda atama yapılmasını beklediklerinin altını çizdi.YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER