Diş muayene ve tedavi ücret tarifesinde değişiklik yapılacak

Dolar ve euro kurunun hızla yükselişe geçmesi diş bakım ve tedavi fiyatlarının artmasına neden oldu. Türk Diş Hekimleri Birliği Başkanı Dr. İlker Cebeci muayene ve tedavi ücret tarifesinin her yıl bir kere belirlendiğini ancak bu yıl ikinci kez tarifelerde değişiklik yapılacağını söyledi.

Diş muayene ve tedavi ücret tarifesinde değişiklik yapılacak

Dolar ve euro kurunun artması diş tedavi ürünlerinin de artmasına neden oldu. Türkiye’deki tüm diş hekimleri malzemelerini yurt dışından getirtiyor. Çünkü Türkiye’de üretimi yok. Bu nedenle dolar ve euro kurunun artması diş fiyat tarifelerine anbean yansıyor. Türk Diş Hekimleri Birliği Başkanı Dr. İlker Cebeci ,”Fiyat tarifeleri normalde her yıl sabit kalır ancak bu yıl başındaki dolar kuru ile şu an ki kur arasında büyük fark var. Bu sebeple vatandaşın alım gücü de düşüyor.” dedi.Türkiye’deki tüm diş hekimlerinin şu an ne kadar kazandıklarını bilmediklerini söyleyen, Türk Diş Hekimleri Birliği Başkanı Dr. İlker Cebeci ,”Dövizdeki artış diş tedavisi fiyatlarına anbean yansıyor. Ancak bazı hekimler bizim birliğimizin uyguladığı ücret tarifesinden ilerliyor. Bu sebeple Türkiye’deki tüm diş hekimleri şu an ne kazandıklarını bilmiyor. Çünkü bir hesaplama yapamıyorlar. Dün hekim komisyonumuzla konuştuk. Fiyatlandırma konusunda ara bir çalışma yapılacak. ” ifadelerini kullandı.

Ortodonti Uzmanı Rukiye Göçer ise son 6 aylık bir süreçte çok fazla zarar ettiklerini söylüyor. Göçer ,” Dolar ve euronun bu denli artmasından dolayı ciddi zarar ediyoruz. Özellikle ilk 6 aylık süreçte. Şu an tüm ürünlere bir fiyat artışı yaptık. Daha doğrusu yapmak zorunda kaldık. Eskiden implantı 2 bin TL’ye yaparken şimdi 2500 TL’ye yapıyoruz.” dedi.

Kaynak: Sözcü

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2018, 09:02


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER