CÜ HASTANESİ’NDE HASTALAR MUAYENE OLAMAMAKTAN ŞİKAYETÇİ

CÜ HASTANESİ’NDE HASTALAR MUAYENE OLAMAMAKTAN ŞİKAYETÇİ

Eşinin özel muayene edilmesi için Hematoloji Bölümü´nden randevu aldığını fakat randevu saatinde hastaneye gittiklerinde kendilerine özel muayene uygulamasının kaldırıldığının söylendiğini ifade eden Ahmet Tırpan, başka bir doktora yönlendirildiklerini belirterek “Günümüzün 7 saatini hastaneye ayırdık ama hastalığımıza dair herhangi bir bilgimiz olmadı” diyerek serzenişte bulundu.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi´nde muayene krizi baş gösterdi. Özel muayene olmak üzere Hematoloji Bölümü´nden randevu aldığını ifade eden Ahmet Tırpan, randevu saatinde hastaneye gittiklerinde kendilerine özel muayene uygulamasının kaldırıldığının söylendiğini belirtti.

Uygulamanın kaldırılması nedeniyle hasta kayıt noktasındaki görevlilerin muayene amacıyla kendilerini Hematoloji Bölümü´nde görevli başka bir doktora yönlendirdiklerini kaydeden Tırpan, sabah saatlerinde 5 tüp kan verdiklerini ancak doktorun “Ben sonuçları okuyamıyorum” diyerek kendilerini beklettiğini söyledi.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi´nde 7 saat beklemelerine rağmen kan sonuçlarını dahi alamadıklarını ifade eden Tırpan, “Eşimin kan değerinde tespit edilen düşüklükten dolayı Hematoloji Bölümü´ne muayene olmak için 1 gün öncesinden randevu aldık. Randevu saatimizde hastanede olmamıza rağmen bir türlü hoca ile görüşemedik. 1 saat bekledikten sonra özel muayenenin kaldırıldığını öğrendik.

Muhtemeldir ki özel muayene ücreti alan vezne, randevu alan sekreter ve hastane kayıt birimi özel randevuların kaldırıldığını bizimle birlikte öğrendi. Mağdur olmamamız için kayıt birimi bizi diğer hekime yönlendirdi. Muayene odasına girdik. Doktor bey bizden ilgili kanları talep etti. Toplam 5 tüp kan verdik. 13.00´dan sonra doktor beyin kan sonucuna bakacağı söylenildi. O saatte gittik, doktor bey sonuçlara bakarak ‘Ben sonucunuzu okuyamıyorum. Hocamızla bu sonucu görüşmem gerekiyor´ diyerek bizi dışarıya çıkardı” dedi.

“GERİ DÖNÜŞ YAPILMADI”

Saat 13.00´dan 15.00´a kadar Hematoloji Bölümü´nde beklediklerini dile getiren Tırpan, “Bu sürede doktor bey diğer hastaları muayene etmeye devam etti. Daha sonra 15.00´da eline bir dizi dosya alarak hocanın yanına gitti. Biz de işimiz olduğundan dolayı hastaneyi terk etmek zorunda kaldık. Oradaki kayıt birimine telefonla arayıp reçetemizi ya da kan sonucumuzu öğrenmek istediğimizi söyledik. Ancak bunun mümkün olmadığını söylediler. ‘Numaramızı verelim, siz dönüş yapın´ dedik. ‘Siz sonuç öğrenemeyeceksiniz´ dercesine reddettiler” diyerek tepkisini dile getirdi.

“KAYSERİ´YE GİTSEM DAHA KISA SÜREDE TEDAVİ OLURDUM”

“Hastane içerisinde ve hastaneden ayrıldıktan sonra ilgililerle iletişime geçmeye çalıştım ancak kimlik bilgilerimizin alınmasına rağmen herhangi bir dönüş yapılmadı” diyen Tırpan, “Günümüzün 7 saatini hastaneye ayırdık ama hastalığımıza dair herhangi bir bilgimiz olmadı. Açıkçası Kayseri´ye gitsem daha kısa sürede daha sağlıklı bir tedaviye başlamış olurdum. Ayrıca özel muayenelerin kaldırıldığından haberi olmayan hastane veznesine yatırdığım ücreti alabilmek için ayrı bir çaba harcadım. Verilen evrak çerçevesinde 4 ayrı noktaya gittim. Nihayetinde 30 dakikalık bir mücadelenin ardından hastaneye yatırmış olduğum ücreti geri alabildim” açıklamasında bulundu.

“CİMER VE BİMER´E YAŞADIĞIM AKSAKLIKLARI BİLDİRECEĞİM”

Kan sonuçlarını Sağlık Bakanlığı´nın uygulamaya aldığı e-Nabız sisteminden takip ederek başka bir ildeki doktora gönderip sağlık problemini öğrenmeye çalıştıklarını dile getiren Tırpan, “Maalesef e-Nabız uygulamasına tahlil sonuçlarını girmedikleri için bu hakkımızı da kullanamadık. Yani Bakanlığın hekim seçme hakkı tanıdığı bir ülkede biz daha kan sonucuna ulaşamıyoruz. Açıkçası bu deneyimin ardından insanların tedavi ve muayene için neden diğer illeri tercih ettiğini daha iyi anladım. CİMER ve BİMER´e yaşadığım bu aksaklıkları bildireceğim” ifadelerini kullandı. (İrade)

Kaynak: https://www.buyuksivas.com/sikayetci-2/YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER