” Cerrahın ikinci bir sevdiği işi olmalı”

” Cerrahın ikinci  bir sevdiği işi olmalı”
Urla Devlet Hastanesi’nde Genel Cerrahi Servisi’nde,başarılı bir şekilde yaptığı ameliyatları ile tanınan Opr. Dr Ahmet Turan DurakTürk Milli Takım’a kadar yükseldiği Atlı Okçuluk ata sporunu yapıyor.
Opr. Dr Dr. Ahmet Turan Durak, yıllar önce Kayseri’de Atlı Okçuluk tanıtımı duyurulması için modellik yapmaya gitti. Orada atın üzerinde fotoğraf çekimi yapılırken, bindiği atın üzerinden düştü. Ahmet Turan Durak, işte ilk bindiği attan düşmesi ile Atlı Okçuluk Sporunu detayı ile öğrenmeye karar verdi. Durak, “sık sık antremanlarını izlediğim sporcuların bindikleri atlar dörtnala giderken, ellerindeki okları yerdeki putalara atıp vurmasını izlerken masal kahramanlarını izliyormuş gibiydim. Bende bu sporu profesyonel olarak öğrenmeye karar verdim” diyor.
” Cerrahın ikinci işi olmalı”
Cerrahın bir ikinci işi olmasının gerektiğine o an karar verdiğini söyleyen Opr. Dr. Ahmet Turan Durak, “Doktorun hobi olarak zevk aldığı ikinci bir işi olmalı. Bende fotoğraf çektirmeye gittiğim attan düşünce bu sporu yapmaya karar verdim. Bu sporu fazla yapan yoktu. Sosyal medya üzerinden ilk etapta 10- 15 kişinin birleşmesi ile bu sporu tekrar topluma sunmaya başladık. 200 yıl öncesi yapılan ve uyuyan ata sporunu 10 yıl önce tekrar uyandırdık. Şimdi ise yüzlerce sporcumuz var. 15 yaşından 65 yaşına kadar sporcularımız var. Bu spor zormuş gibi görünüyor. Atın üstüne binince hiç bir zorluğu olmadığını görüyorsunuz. Burada bu sporu yapmak kültür mirasını canlandırmak için harekete geçtik. Arkamızdan gelen üçüncü nesil var. Sporcu sayısı günden güne artıyor. Tarihin tüm kayıtlarında Türkler hep atlarla anılmış. Atı ilk evcilleştiren Türklerdir” dedi.
“Şampiyonada evlilik teklifi”
Üç yıl önce Kayseri Bünyan Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen Atlı Okçuluk Türkiye Şampiyonası’nda sporcular, hünerlerini sergilediler. Dereceye girenler, ödüllerini törenle alırken, yarışmada 2 ikincilik ve bir üçüncülük alan Genel Cerrah Ahmet Turan Durak, meslektaşı doktor Emine Özay’a evlilik teklifinde bulundu. Durak, ödüllerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın oğlu ,Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi ve Dünya Etno Spor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan’ın elinden aldı. “Sn. Erdoğan, bana ödüllerimi verirken ” maşallah doktorum, ödül bırakmadınız ” diye takıldı. Ben de, Sn. Erdoğan’ ın kulağına eğilip, ” birlikte görev yaptığım Dr. Emine hanıma evlilik teklifi yapacağım” diye söyledim. Kendisi olumlu karşılayarak “Çok güzel olur, bana bırak” dedi. Ardından, mikrofonu alıp doktor bey hayırlı bir konuşma yapacak diye konuşup, benim heyecanımı biraz yatıştırdı. Eşime “hayır” diyemesin diye Türkiye’nin en iyi elli atlı okçusunun huzurunda evlilik teklifi yaptım. Bazı şeyler riske atılmaz. Şimdi 2 yaşında İskender Efe isminde oğlumuz var ” dedi.
Kaftanı giyip atın üzerinde ok atmanın anlatılamayacak kadar bir keyfi olduğunu söyleyen Durak, hobi olarak başladığı Atlı Okçuluk Sporunda Türk Milli Takımına kadar yükseldi.
Ahmet Turan Durak ayrıca snowbord sporunu amatör olarak yapıyor, ney üfleyip, bağlama da çalıyor.
Kaynak:Haberhüriyeti.com
Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2019, 21:40


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER