“Aynı Anda 10 Kişiye Nakil Yapılacak”

“Aynı Anda 10 Kişiye Nakil Yapılacak”

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Turgut Özal Tıp Merkezi’nde karaciğer, böbrek, kornea, kemik iliği ve kök hücre, pankreas ve ince bağırsak alanında 4 binin üzerinde organ ve doku nakli yapıldığını söyledi. Organ ve doku nakilleri konusunda hastanenin gerek hekim kadrosunun gerekse diğer sağlık alt yapısının gittikçe donanımlı hale geldiğini vurgulayan Prof. Dr. Kızılay “Turgut Özal Tıp Merkezi, Türkiye’nin hatta dünyanın artık önemli bir organ nakil merkezi konumuna geldi” dedi.

Hematolojik Nadir Hastalıklar Derneği tarafından organize edilen 1. Doğu Anadolu Vakalarla Hematoloji Sempozyumu, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’nin ev sahipliğinde Malatya’da gerçekleştirildi.

Hematolojik hastalıkların teşhis ve tedavisindeki bilimsel gelişmeleri paylaşmak, bu alanda verilen sağlık hizmetlerinin kalitesini artırmak, uluslararası katılımlı bilimsel araştırmalarda katkı sunmak amacıyla organize edilen kongreye alanında uzman çok sayıda hekim katıldı.

Kongre öncesi, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ile Turgut Özal Tıp Merkezi Kök Hücre ve Kemik İliği Nakli Direktörü Prof. Dr. Mehmet Ali Erkurt basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Prof. Dr. Erkurt: Bugüne kadar 700 civarı nakil yapıldı

Kök Hücre ve Kemik İliği Nakli Direktörü Prof. Dr. Mehmet Ali Erkurt, Turgut Özal Tıp Merkezi’nde kemik iliği naklinin 2010 yılında başladığını hatırlatarak, bugüne kadar 700 civarında nakil yapıldığını belirtti.

2018 yılında yapılan 129 nakil ile kamu hastaneleri arasında birinci sıraya yerleştiğini kaydeden Prof. Dr. Mehmet Ali Erkurt, bugüne kadar yapılan nakillerle ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Özal tıp Merkezi kemik iliği naklimiz 2010 yılında ruhsat alarak başladı. ı olarak kemik ilik nakli ne başladı. Bu zamana kadar 700 civarı kemik nakli yapıldı 2017 yılında 100 nakil yapıldı, 2018 yılında 129 nakil yapıldı ve Kamu Hastaneleri arasında birinci olduk. Türkiye’de ise 5. olduk. 2019 yılı bu tarih itibariyle dün akşam gerçekleştirilen nakil ile birlikte 83 naklimiz oldu. Gelecek hafta 3 kişiye daha nakil yapılacak böylece 86 nakil yapmış olacağız. Bu yıl merkezimizde 180 nakil yaparak bu yılı tamamlamayı planlıyoruz.”

“23 Temmuz’da aynı anda 10 kişiye nakil yapılacak”

Turgut Özal Tıp Merkezi’nde kök hücre ve kemik iliği naklinde gerek hoca ve hekim kadrosu gerekse tıbbi alt yapısı ile tüm bölgeye hitap eden bir konuma geldiğini ve aynı anda çok sayıda nakil yapılabileceğini ifade eden Prof. Dr. Erkurt, 23 Temmuz’da aynı anda 10 kişiye nakil gerçekleştirileceğini söyledi. Bu nakillerle Turgut Özal Tıp Merkezi’nin bu potansiyele sahip olduğunu göstermeyi amaçladıklarını kaydeden Erkurt, Doğu ve Güneydoğu’dan çok sayıda hastanın Malatya’ya geldiğini belirtti.

“Türkiye’nin bir numaralı merkeziyiz”

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ise, Turgut Özal Tıp Merkezi’nin gerçekleştirdiği organ nakilleriyle Türkiye’nin dışında Avrupa’nın hatta dünyanın önemli bir organ nakil merkezi haline geldiğini söyledi.

İnce bağırsak naklinde Türkiye’de tek merkez olduklarını vurgulayan Prof. Dr. Kızılay, “Karaciğer naklinde artık zaten lideriz. Dünya bunu görüyor. Kök hücre ve kemik iliği konusunda da zaten başarılı çalışmalarımız devam ediyor. Pankreas nakline başladık. Böbrek nakli yapıyoruz ki zaten hemen hemen her yerde yapılıyor. 2019 yılında yapılacak nakillerle Türkiye’nin göz bebeği, en konforlu, kapasitesi yüksek merkez olmayı perçinlenmiş olacağız. 2018 yılında kök hücre ve kemik iliğinde 129 nakil yapıldı. Tabi bu erişkinlere yapılan nakiller. Biz son 2,5 yılda çocuk kök hücre ve ilik nakline başladık. Bu Türkiye’de çok az merkezlerde yapılan bir nakil. 2018 yılında 14 çocuğa kök hücre ilik nakli yapıldı. Bununla beraber 2019’da ise ilk 6 ayda erişkinlerde 83 nakil tamamlandı. Çocukta ise 7 nakil yapıldı. Bu da bize şunu gösteriyor, artık kök hücre ve kemik iliği naklinde Türkiye’nin en önemli merkezi. Bugüne kadar Turgut Özal tıp Merkezi’nde 4 binin üzerinde organ ve doku nakli hastanemizde yapıldı. Bu verilerle biz Türkiye’nin değil dünyanın sayılı organ nakil merkezlerinden biri haline geldik” diye konuştu.

Kaynak: Malatyahaber.com

CerenYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER