Sağlıkta şiddete en çok acil servis ve polikliniklerde yaşanıyor

Sağlık Sen Antalya Şube Başkanı Sinan Kuluöztürk, Sağlık Bakanlığı’nın Beyaz Kod verilerine göre son beş yılda 42 bin sağlık çalışanının sözel şiddete, 18 bin sağlık çalışanının da fiziksel şiddete maruz kaldığını kaydetti.

Sağlıkta şiddete en çok acil servis ve polikliniklerde yaşanıyor

Kuluöztürk, “Bakanlık verileri en fazla hekimlerimizin şiddete maruz kaldığı, şiddet olaylarının en fazla acil servis ve polikliniklerde yaşandığı gibi çok önemli tespitler içeriyor. Tabii şiddeti kanıksayan ve Beyaz Kod’a bildirim yapmayanların da olduğunu düşündüğümüzde şiddete uğrayan sağlık personeli sayısının daha da fazla olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Sağlık Sen olarak Beyaz Kod verilerine benzer bulgulara, sağlıkta şiddeti araştıran bilimsel araştırmalarda kendilerinin de ulaştığını belirten Kuluöztürk, hastanelerdeki personel yetersizliği başta olmak üzere, birtakım yapısal sorunların varlığının da şiddeti tetiklediğini söyledi.

İhmal edildiğini düşünme, kötü iletişim, tedaviden memnuniyetsizlik, aşırı iş yoğunluğu, uzun bekleme süreleri, alkol/ilaç etkisi altında olma ve kötü haber alma gibi nedenlerin de şiddetin yaşanmasında sebep olarak görüldüğünü işaret eden Kuluöztürk, yaşanan bu olumsuzluklara çözüm olarak, personel sayısındaki artışın, mesai saatlerindeki düzenlemelerin iş yoğunluğunu azaltarak, hem çalışanların motivasyonlarını güçlü kılacak, hem de hastayı memnun ederek şiddetin önemli bir kaynağını ortadan kaldıracağını dile getirdi.YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER