SAÇLAR NEDEN BEYAZLAR

SAÇLAR NEDEN BEYAZLAR?

SAÇLAR NEDEN BEYAZLAR


 

İlerleyen yaş ile birlikte elbette ki, saç beyazlar. Fakat, bazen erken yaşlarda, saçlara aklar düşebiliyor. Henüz, 20 li yaşlarda bile, saçlar beyazlıyabiliyor.

Saçların beyazlaşması, melanin üretiminin yavaşlaması sonucu ortaya çıkar. Melaninin azalması nedeniyle pigman oluşmaz. Pigman saçlara renk veren maddedir. Melaninin azalması ile pigman yerine hava kesecikleri (oksijen kesesi) oluşur, böylece saçlar beyazlaşır.

Yani, melaninin azalması ile saç beyazlamaya başlar. Melanini azaltan neden, vitamin-B kompleksinden biri veya bir kaçının azalması veya yetersiz olmasıdır.

B-Vitamini yetersizliği ise, stres, depresyon, sinirlilik ve benzeri psikolojik rahatsızlıklar, beyaz un mamülleri, aşırı şekerli besinler ve aşırı hayvansal besinleri fazla tüketilmesi ile ortaya çıkar. Hayvansal besinler yağlanmaya neden olur ve buda vitaminlerin absorbesini zorlaştırır.

Saçların Erken Beyazlamasına Yol Açan Nedenler :

* % 90 genetik yapıdan kaynaklanır,

* B vitamini eksikliği,

* Stres, depresyon, sinirlilik ve benzeri psikolojik rahatsızlıklar,

* Beyaz un mamülleri, aşırı şekerli besinler ve aşırı hayvansal besinlerin tüketimi.

Saçlar kadının ziynetidir, süsüdür. Güzelliğinin göstergesidir. İlerleyen yaşla beraber saçlarda yavaş yavaş beyazlaşma başlar. Bazen de erken yaşlarda Yetersiz ve dengesiz beslenme, stres,üzüntü, vitamin eksikliği, kalıtım, saçı sürekli fönle kurutma, saç boyası kullanma, fazla kimyasala maruz kalma vb. saçların erken beyazlamasının nedenlerindendir.Tabii saçların beyazlamasının en önemli sebebi saçta melanin pigmenti azalmasıdır.
Saçların kimyasal boyalar ile boyanması saçların daha erken beyazlamasının en önemli nedenlerinden birisidir.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2018, 13:40


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER