Çorum Valisi, MEB'in işine karışmamalı!

Çorum Valisi, öğretmenlere boş günlerinde nöbet verilmesi yönündeki talimatını bu yıl da uygulamaya koydu. Ancak eğitim öğretim ve okul yönetimlerine u şekilde müdahale doğru değil!

Çorum Valisi, MEB'in işine karışmamalı!

Evet bir valinin en önemli görevidir bir ildeki eğitim-öğretim sürecini yönetmek ileriye götürmektir. Bunun en önemli ayağı da öğretmenlerdir. Ve öğretmenin asli görevi de budur. Öğretmeni olmadığı ya da öğretmenin mutlu olmadığı bir yerde başarının yakalanması mümkün değildir.

Bu noktada sayın valinin 24 Kasım 2016 yani Çorum'a atandıktan sonraki İlk Öğretmenler günü mesajına bakılırsa bu noktada kesiştiğimiz gerçeği ile karşılaşıyoruz. Basında da yer alan mesajında;

"Vali Necmeddin Kılıç, burada yaptığı konuşmada, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Millet Mektepleri'ne başöğretmen olduğu günün "Öğretmenler Günü" olarak kutlandığını anımsattı.

Yarınların temelini inşa edecek olan nesillerin yetişmesinde öğretmenlerinin öneminin çok büyük olduğunu ifade eden Kılıç, "Türkiye'nin geleceğini kuracak nesilleri yetiştiren öğretmenlerimiz bir mesleği icra etmekten çok daha önemli bir iş yapmaktadır. Her öğretmen, çocuklarımız için, geleceğimiz için bir umut ışığıdır. Bizleri sevgi ve bilgileri ile donatan, iyi insan olmanın erdemlerini, hayata ve bilime dair kendimizi geliştireceğimiz, yaşamımızı kolaylaştıracak bilgileri bize öğreten değerli öğretmenlerimiz, her insanın hayatında vazgeçilmez ve unutulmaz bir öneme sahiptir."

İşte bu mesajları veren Çorum Valimiz, geçen yıl başlattığı, "tüm öğretmenlere boş günlerinde nöbet görevi verilsin" uygulamasını bu yıl da devam ettirecek.

Sayın Vali bu konuda yürürlüğe konulmuş bir yönetmelik var. Ve bu Yönetmelik, nöbelerin okul idaresi tarafından yapılacak planlamaya göre yapılacağını ve nöbete ilişkin hususların öğretmenler kurulunda görüşülmesi gerektiğini söylüyor.

Bu yönetmeliği siz hazırlamadığınız gibi yönetmeliklerin koyduğu kuralları da değiştiremezsiniz.

2017-2018 Eğitim Öğretim yılında karar verip bu yıl da ısrar ettiğiniz bu durumu bir kez daha gözden geçirmeniz uygun olacakır.

Öğretmenin moral motivasyonu önemlidir.

Hem de başarı için çocuklarımız için önemlidir.

Krizin yarattığı etki ile neredeyse yüzde elli fakirleşen öğretmenlerle uğraşmak yerine onların fedakarlıklarını takdir etmeniz naçizane tavsiyemizdir.

Maksut BALMUKMemurlar.Net - Özel

CerenYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER