“trans yağ asidi yoktur” uyarısı bulunmayan reklamlar yasaklanıyor

Sağlık Bakanlığı, daha önce RTÜK’ün çalıştığı ve Resmi Gazete’de yayımlanan yiyeceklere ve içeceklere reklam yasaklarıyla ilgili Bilim Kurulu’nu devreye soktu.

“trans yağ asidi yoktur” uyarısı bulunmayan reklamlar yasaklanıyor

Sağlık Bakanlığı, daha önce RTÜK’ün çalıştığı ve Resmi Gazete’de yayımlanan yiyeceklere ve içeceklere reklam yasaklarıyla ilgili Bilim Kurulu’nu devreye soktu. Bilim Kurulu “Çocuklara Yönelik Aşırı Tüketimi Tavsiye Edilmeyen Gıdalar ve İçecekler İle İlgili Reklamlar İçin Besin Profili Modeli Kullanım Rehberi” hazırladı. Rehberde reklamına izin verilmeyen ve şartlı izin verilen yiyeceklerin listesi yayınlandı. Buna göre, reklamına izin verilmeyen ürünler kırmızı renkle ifade edilecek. Rehberdeki ayrıntılar şöyle:

DONDURMA DA VAR

“Reklamına izin verilmeyecek yiyecek ve içecek listesi: (Ambalajında ya da etiketinde ‘Trans Yağ Asidi yoktur’ uyarısı bulunmayan ürünlerin reklamı yapılamayacak.) Bunlar çikolata ve kakao içeren diğer ürünler, beyaz çikolata, jöle, şekerlemeler, kaynatılmış tatlılar, şekerli sakızlar, karameller, likörlü tatlılar, sürülebilir çikolata ve diğer tatlı soslar, fındık, fıstık badem ezmeleri, tahıllı, granüllü, müsli barlar, pastane ürünleri, kruvasan, kurabiyeler, bisküviler, pandispanya kekler, yaş pastalar, waffle, meyveli paylar, tatlı poğaça ve çörekler, çikolata kaplı bisküviler, kek karışımları, lokma benzeri tatlılar, baklavalar, tüm cipsler ve gevrek çerezler, meyve ve sebze suları, konsantreden oluşan meyve ve sebze suları, sütlü ve meyveli karışımlar, enerji içecekleri, kolalı içecekler, limonata, portakallı içecekler diğer alkolsüz içecekler, dondurma, dondurulmuş yoğurt, buzlu şekerlemeler, sorbeler.”YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER